Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia PERN „Przyjaźń” SA – stacja Pomp Nr 3 w Puszczy Miejskiej.

26 czerwca o godz. 9:45 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Rypinie otrzymał zgłoszenie…

…od pracownika ochrony firmy PERN, że na terenie zakładu w miejscu prowadzenia prac technologicznych doszło do pożaru ropy naftowej. W wyniku pożaru jeden pracownik doznał poparzenie. Pracownicy firmy podjęli próbę ugaszenia pożaru.

            Tak brzmiało zgłoszenie, które było założeniem do ćwiczeń na terenie obiektu Stacji Pomp Nr 3 w Puszczy Miejskiej.

Po otrzymaniu zgłoszenia do działań skierowano 3 zastępy straży pożarnej z Komendy Powiatowej PSP w Rypinie w celu ugaszenia powstałego na terenie firmy pożaru. Na miejsce został również zadysponowany specjalistyczny samochód gaśniczy z PERN-u w Płocku. Równocześnie z organizowaniem akcji gaśniczej przystąpiono do ewakuacji poszkodowanego z miejsca zdarzenia i udzielenia mu pierwszej pomocy przedlekarskiej do czasu przybycia Zespołu Pogotowia Ratunkowego. Działania gaśnicze polegały na bezpośrednim ugaszeniu pożaru oraz obronie rozdzielni. Ponieważ pożar rozprzestrzenił się na przyległe do firmy zboże oraz kompleks leśny do działań skierowano dodatkowo 8 jednostek OSP z KSRG i OSP Stępowo. Wodę do działań gaśniczych pobierano ze zbiorników ppoż firmy oraz w pierwszym etapie dowożono z pobliskiego zbiornika metodą przepompowywania. Ze względu na bezpieczeństwo prowadzonych działań Policja zorganizowała objazd. Łącznie w działaniach brało udział 12 samochodów gaśniczych i 63 strażaków. W organizacji działań wykorzystano również samochód Dowodzenia i Łączności Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

            Zmagania strażaków obserwowali: kierownictwo PERN „Przyjaźń", Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu, Komendant Powiatowy PSP w Rypinie, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji W Rypinie, Z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno oraz Starosta Powiatu Rypińskiego i przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

st. kpt. mgr Tomasz Sokołowski, Komenda Powiatowa PSP w Rypinie.