Lista aktualności Lista aktualności

CZWORONOŻNI RATOWNICY Z POMOCĄ LUDZIOM

Nadleśnictwo Skrwilno rozpoczęło współpracę z Sekcją Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR.

Sekcja powstała w lutym b.r. i bardzo prężnie zaczęła swoje działania. W bieżącym miesiącu zwrócono się do nadleśnictwa z prośbą o udostępnienie terenów leśnych do treningów w zakresie poszukiwań ludzi zaginionych przy pomocy psów. W miniony weekend na terenie Leśnictwa Głęboczek odbył się cykl warsztatów i treningów psów pracujących górnym wiatrem, których zadaniem było odnalezienie ukrywających się pozorantów. Wszystko po to, aby przygotować ludzi i psy do realnych akcji poszukiwawczych. Warsztaty poprowadziła instruktorka Pani Magdalena Szewczyk Dzido. Dziewięć psów różnych ras wraz ze swoimi przewodnikami zdobywało nową porcję wiedzy.

W obliczu nieprzewidywanych zdarzeń, jakie miały miejsce chociażby w 2017 roku na Pomorzu i Kujawach niezwykle ważne jest dotarcie do osób potrzebujących pomocy. Ćwiczenia tego typu mają za zadanie w przyszłości skrócenie czasu dotarcia i udzielenia pierwszej pomocy. Trening w lesie jest niezwykle istotny, gdyż zapewnia warunki zbliżone do rzeczywistych akcji ratowniczych.

Docelowo z wyselekcjonowanych i wyszkolonych przewodników  z psami ma powstać grupa poszukiwawczo-ratownicza, współpracująca z Policją, Strażą Pożarną i Leśnikami. Liczymy na dalszą, owocną współpracę.

 

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcia: archiwum Sekcji Psów Ratowniczych Lipnowskiego WOPR