Lista aktualności Lista aktualności

OD TARTAKU DO IZBY EDUKACYJNEJ

W dniu 7 lipca bieżącego roku przyjmowaliśmy w naszych progach wyjątkowych gości.

Swoją obecnością zaszczyciła nas komisja ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku & budowa XXI w.”.

Do finału XXIX edycji konkursu zgłosiliśmy naszą Izbę edukacyjną – „Tartak parowy” w Skrwilnie. Podczas wizji lokalnej, w której udział brało czworo członków komisji prowadzona była także wizja zdalna, za pośrednictwem wideo i wideokonferencji, transmitowana bezpośrednio dla członków jury z całej Polski.

Izba edukacyjna powstała na bazie dawnego tartaku parowego, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest komin. Zgłoszony przez nasze nadleśnictwo obiekt budowlany łączy ze sobą styl dawnego budownictwa z nowoczesnym wykończeniem. W przeciągu wielu lat swojej historii wielokrotnie zmieniało się jego przeznaczenie. Drewniane elementy konstrukcyjne sprawiają, że budynek staje się „ciepły” i przyjazny dla odwiedzających gości.

Główna część kompleksu to kancelaria leśniczego, z której przechodzimy do konkretnych działów zrównoważonej gospodarki leśnej. Wyposażenie sali bazuje na wizualizacjach. Dzięki fototapetom i wystawom tematycznym w jednym miejscu mamy zaaranżowane wszystko, co chcielibyśmy zobaczyć w lesie. Eksponaty zwierząt i roślin wiernie oddają ich rzeczywisty wygląd. Modele ptaków, gadów i owadów zostały wykonane ręcznie z żywicy. Powiększona skala owadów wywołuje wielkie emocje i pozwala przyjrzeć się im bliżej. Dodatkowy dźwięk i filmy powodują, że człowiek odnosi wrażenie jakby stanowił element tego otoczenia. Na małych odkrywców lasu czeka model martwego drewna ze skrytkami oraz przekrój mrowiska. Mnogość narzędzi tych dawnych jak i wykorzystywanych obecnie pozwala na prowadzenie zajęć w sposób ciekawy i zagadkowy. Zajęcia przypominają spacer z przewodnikiem po ścieżce. W pomieszczeniu, gdzie zlokalizowany jest Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa dzieci uczestniczą aktywnie w wykrywaniu pożarów lasu. Mogą obserwować obszary leśne na monitorze, korzystając przy tym z pulpitów sterujących oraz map.

Podczas wizji spotkaliśmy się z bardzo pozytywną oceną naszej inwestycji. Komisja miała wiele pytań związanych z jej realizacją. Mamy nadzieję, że nasi goście na długo zapamiętają nasz obiekt i odwiedzą go jeszcze w przyszłości. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

 

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcia: Jakub Łukaszewski