Lista aktualności Lista aktualności

#sadziMY – razem a jednak osobno

Tegoroczna akcja pod nazwą #sadziMY z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem przybrała nieco inny wymiar. Mimo wszystko jest dowodem na to, że nasz naród potrafi jednoczyć się również w trudnych chwilach.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczną akcję #sadziMY zainicjował i zainaugurował sam Prezydent Andrzej Duda, uczestnicząc wtedy z Pierwszą Damą w sadzeniu lasu w Nadleśnictwie Rytel. Wówczas przez dwa dni posadzono 300 tysięcy dębów na powierzchni 100 hektarów. W celu upamiętnienia tej i wielu innych akcji sadzenia powstaje publikacja pt. „LAS był, las JEST”.

Wiosenne odnowienia lasu w Nadleśnictwie Skrwilno dawno udało się sfinalizować. Niestety obecna sytuacja nie pozwala na przeprowadzenie społecznego sadzenia lasu. Wobec tego dnia 24 kwietnia przy siedzibach nadleśnictw, również w Skrwilnie rozdawaliśmy sadzonki drzew. Pomimo zagrożeń chętnych nie brakowało, a sadzonki rozchodziły się jak przysłowiowe świeże bułeczki. W tegorocznej akcji rozdaliśmy 500 sztuk świerka. Wydawanie drzewek odbywało się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Posadzone drzewka będą z pewnością piękną pamiątką od Lasów Państwowych. Być może za kilka lat zagoszczą przy Wigilijnym stole jako choinki. Pamiętajmy, że wspólnie sadząc drzewa możemy przyczynić się do poprawy klimatu i zrekompensować przyrodzie straty jak te, które pamiętamy z Rytla lub aktualne pożarzysko znad Biebrzy.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński