Lista aktualności Lista aktualności

UWAGA! – DUŻE ZAGROŻENIE POŻAROWE W LASACH

O tym, że długie upalne i bezdeszczowe dni niosą za sobą katastrofalne skutki wiedzą doskonale nie tylko rolnicy ale również leśnicy.

Długotrwała susza osłabia odporność drzewostanów przez co naraża je na działanie wielu czynników szkodotwórczych, m. in. szkodniki owadzie. Niestety ogromnym zagrożeniem dla naszych lasów jest również sam człowiek.

          W miesiącu czerwcu notowaliśmy bardzo wysokie temperatury powietrza, co przełożyło się na wystąpienie dużej liczby pożarów w lasach. Zwiększeniu zagrożenia i rozwojowi pożarów sprzyjają także silne wiatry. W takich warunkach niewielka iskra jest w stanie przekształcić się w ciągu kilku minut w potężny pożar. Tak było w przypadku nadleśnictw Toruń oraz Włocławek. W takiej sytuacji niezbędne staje się działanie służb ratowniczo-gaśniczych oraz zadysponowanie samolotów gaśniczych.

          Pamiętajmy, że pożary stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Dlatego korzystajmy rozsądnie z lasów i stosujmy się do przepisów. Nie wjeżdżajmy pojazdami do lasu, nie używajmy ognia w lesie i jego sąsiedztwie, a w sytuacji dużego zagrożenia jak teraz zrezygnujmy z wyjścia do lasu na rzecz odpoczynku w cieniu, bądź nad wodą. Jeżeli zaobserwujemy zagrożenie natychmiast reagujmy wzywając służby ratownicze.

          Poniżej zamieszczamy aktualną prognozę zagrożenia pożarowego oraz mapę okresowych zakazów wstępu do lasu, na której sprawdzicie kiedy można bezpiecznie udać się do Waszych lasów.

http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

 

 

Tekst:Adam Kamiński