Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie

W ramach kampanii promocyjnej „Lasy Państwowe. Zapraszamy” 28 września 2013 r. w Leśnictwach Urszulewo oraz Głęboczek Nadleśnictwa Skrwilno odbyło się Grzybobranie. Uczestnicy mieli okazję wysłuchania prelekcji grzyboznawcy, powalczenia o Puchar Dyrektora RDLP w Toruniu i zdobycia tytułu Króla Grzybobrania oraz Grzybomistrza.

Na Polanie Urszulewskiej początek spotkania odtrąbił myśliwskim hejnałem sygnalista z Nadleśnictwa Skrwilno – Mikołaj Romanowski. Uczestników powitał Zastępca Nadleśniczego Zygmunt Klimowski. Zasady rywalizacji o tytuł króla grzybobrania oraz regulamin przedstawiła uczestnikom Specjalista Służby Leśnej Aleksandra Soborska-Gnap. Tak zwane grzybopunkty przyznawano za:
- borowik szlachetny - 3 pkt,
- koźlarz - 2 pkt,
- podgrzybek – 1 pkt,
- pieprznik jadalny – 0,5 pkt.
Po ostatnich wskazówkach miejscowego Leśniczego – Jacka Borowskiego, uczestnicy wyruszyli do lasu, gdzie każdy spędził ok. 3 godzin na poszukiwaniu „darów lasu". Po powrocie uczestników, do pracy przystąpiła komisja składająca się z leśników Jacka Borowskiego i Mieczysława Wiśniewskiego oraz Jolanty Czyżniewskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Toruniu, która w trakcie zliczania wyników omawiała gatunki grzybów.
Tytuł królowej grzybobrania zdobyła Małgorzata Ostrowska ze Skrwilna z wynikiem 158 grzybopunktów. Do jej rąk powędrował Puchar Dyrektora RDLP w Toruniu oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Nadleśnictwo Skrwilno. Drugie miejsce zajął Eugeniusz Rupiński z Rypina – 149 grzybopunktów. Trzecie miejsce zajęła Justyna Klimowska – 124 grzybopunkty. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca także otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Nadleśnictwo Skrwilno. Każdy uczestnik otrzymał wiklinowy koszyk, a w nim przewodnik po 50 gatunkach grzybów oraz folder o skrwileńskich lasach.
Podobnie, jak w roku ubiegłym, za znalezienie największego grzyba przyznano Puchar redakcji „Czasu Rypina", Podgrzybka o obwodzie 44 cm znalazł Jan Celebudzki ze Skrwilna.
W drugiej części urszulewskiego spotkania rozstrzygnięto konkurs kulinarny na tytuł Grzybomistrza, do którego przystąpiły trzy osoby.
Pierwsze miejsce zajęła Angelica Celebudzka ze Skrwilna za gorący żurek, pasztet i roladki. Drugie miejsce przypadło Barbarze Romanowskiej z Wólki za słodkie grzybki. Trzecie miejsce zajął Eugeniusz Rupiński z Rypina za grzybki marynowane w zalewie z pomidorami. Uczestników tego konkursu także obdarowano nagrodami.
Na koniec spotkanie przy płomieniach ogniska wszyscy raczyli się potrawami przygotowanymi przez grzybomistrzów oraz myśliwskim bigosem i chlebem ze smalcem.

    Organizatorem imprezy była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu oraz Nadleśnictwo Skrwilno. Patronem medialnym wydarzenie objęła redakcja Czasu Rypina.

   Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wiśniewski