Asset Publisher Asset Publisher

Królowie Grzybobrania

Dnia 3 października 2015 r., w sobotni poranek lasy Urszulewskie oraz Skępskie przepełniły się ludźmi. Miejscowi fascynaci grzybobrania spotkali się aby w pięknych okolicznościach natury poszukiwać jesiennych darów lasu.

Organizatorem imprezy było Nadleśnictwo Skrwilno pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Łącznie w grzybobraniu udział wzięło ponad 100 osób, głównie miejscowej ludności. Na Głęboczku zawitała również wycieczka rowerowa Gimnazjalistów ze Skępego. Na początek spotkania goście zostali ciepło powitani przez Pana Nadleśniczego – Jacka Soborskiego, a z regulaminem zapoznała ich koleżanka Dominika Lewandowska i kolega Mariusz Sobiech. Nad bezpieczeństwem zbiorów czuwali zaprzyjaźnieni „grzybowi specjaliści" oraz pracownicy Nadleśnictwa Skrwilno. Zainteresowanie i współpracę okazały lokalne media – „Gazeta Skrwileńska" oraz „Czas Rypina".

Pomimo tegorocznej suszy i ku miłemu zaskoczeniu wszystkich uczestników okazało się, iż lasy Skrwileńskie nie zawiodły i każdy znajdował piękne grzyby. Duchowi rywalizacji towarzyszyła miła integracja. Po udanym grzybobraniu wszyscy ponownie zebrali się na polanie Urszulewskiej i w Głęboczku, po to aby odpocząć przy ognisku, spożyć posiłek i podzielić się doświadczeniami. Dzięki uprzejmości Pani Barbary Romanowskiej mogliśmy skosztować pysznych kulinariów pod postacią „grzybowych słodkości", a nawet wyrobów na naturalnej bazie leśnych owoców. Nie zabrakło również śpiewów i muzyki.

Na zakończenie odczytano wyniki oraz wręczono nagrody Królom Grzybobrania i pozostałym uczestnikom. Mamy nadzieję, że miłośników grzybów będzie przybywać i w przyszłych latach również spotkamy się w licznym gronie.