Asset Publisher Asset Publisher

Młodzież chroni las i przyrodę

Dnia 16 listopada 2015 roku odbył się w Nadleśnictwie Skrwilno dwunasty już z kolei finał konkursu przyrodniczego „Fascynujący świat przyrody".

          Do udziału w konkursie stawiły się drużyny z 5 szkół gimnazjalnych z terenu Nadleśnictwa. Pierwszym etapem konkursu było indywidualne rozwiązanie testu przyrodniczego dotyczącego wiedzy ogólnoprzyrodniczej oraz wiedzy leśnej. W tej części zwyciężyli:

I miejsce – Milena Malinowska z Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Skrwilnie

II miejsce – Zuzanna Armata z Gimnazjum im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie

III miejsce – Konrad Krajnik z Zespołu Szkół im. św. Jana Pawła II w Skrwilnie

IV miejsce – Zuzanna Wiśniewska z Gimnazjum im. Józefa Wybickiego w Rypinie

V miejsce – Marlena Urbańska z Publicznego Gimnazjum w Karnkowie

          Kolejnym etapem była prezentacja na temat „Mój udział w ochronie lasu i przyrody". Najciekawszą według komisji okazała się praca uczniów z Gimnazjum im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie, w składzie: Zuzanna Armata, Julia Zgórzyńska i Klaudia Zamerluk. Zaprezentowane proste metody ochrony środowiska z pewnością mogą być stosowane przez każdego z nas. Pamiętając o krótkich zasadach przyczyniamy się do poprawy stanu lasu, będącego wspólnym dobrem.

          Ciekawą prezentacją pochwalił się również Hubert Augustyniak, któremu należało się wyróżnienie. Opisał swój czynny udział w edukacji społeczeństwa, na temat łowiectwa i ochrony dzikich zwierząt wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz dzikich zwierząt „Sokół" oraz tatą, myśliwym z Koła Łowieckiego „ZYS" Włocławek. Nagrody w konkursie współfinansowane były przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

          Głęboko wierzymy, że ta „nauka pójdzie w las" i właśnie Ci najmłodsi będą nadzieją dla naszych borów.

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński