Asset Publisher Asset Publisher

UWAGA

Zmiana terminu konkursu "Fascynujący Świat Przyrody edycja XV"

W związku z nakładającym się terminem konkursu wiedzy „Fascynujący Świat Przyrody” organizowanym przez Nadleśnictwo Skrwilno z próbnym egzaminem ósmoklasisty nadleśnictwo przekłada termin konkursu z 18 grudnia 2018r. na dzień 17 grudnia godz. 10.00 w sali edukacyjnej „Tartak parowy” w Skrwilnie.

STO HEKTARÓW ODNOWIEŃ NATURALNYCH w NADLEŚNICTWIE SKRWILNO NA STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W listopadzie 2018 r. Nasze Nadleśnictwo odwiedzili leśnicy z Nadleśnictwa Osie z nadleśniczym Panem Sławomirem Sławińskim na czele.

Po serdecznym przywitaniu gości, zaprezentowano krótką charakterystykę Naszego Nadleśnictwa i harmonogram dnia.


          Celem zaproszenia naszych gości była chęć podzielenia się z nimi naszymi doświadczeniami z zakresu prowadzenia odnowień naturalnych oraz zaprezentowanie budowy i remontów dróg leśnych jakich dokonaliśmy w ostatnich latach.


          Leśnikom z Nadleśnictwa Osie zaprezentowaliśmy powierzchnie z naturalnymi odnowieniami sosny na terenie leśnictw Urszulewo i Sosnowo. Powierzchnie te były wielokrotnie omawiane na naradach i szkoleniach wewnętrznych dla pracowników nadleśnictwa oraz podczas narad terenowych dla nadleśniczych z terenu Dyrekcji Regionalnej LP w Toruniu. W trakcie przeglądu wybranych powierzchni począwszy od przygotowanych pod obsiew, poprzez uprawy, młodniki i drzewostany w drugiej klasie wieku wymieniono uwagi i poglądy. Goście zadawali wiele pytań. Po pokazie terenowym odbyło się podsumowanie, w którym uczestniczył Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Pan Ireneusz Jałoza.


          Przyjazd koleżanek i kolegów skłonił nas do przeglądu, podsumowania i refleksji nad dotychczasowymi dokonaniami w obszarze inicjowania i prowadzenia odnowień naturalnych głównie sosny ale również świerka, modrzewia, buka i olszy czarnej.


          W Nadleśnictwie Skrwilno przygoda z odnowieniami naturalnymi zaczęła się w drugiej połowie lat 90-tych – ówczesny Nadleśniczy Jacek Soborski zaobserwował, że na powierzchniach zagospodarowanych rębniami zupełnymi szczególnie na siedliskach BMśw pojawia się często silny nalot sosnowy. Nadleśniczy Soborski rezygnując z wykonania odnowienia sztucznego dał szansę wzrostu i rozwoju siewkom sosny - okazało się to trafną decyzją. Po pierwszych sukcesach w postaci udanych upraw z odnowień naturalnych sosny przyjęto w Nadleśnictwie Skrwilno niepisaną zasadę, że w każdym z obrębów nadleśnictwa co roku należy wytypować minimum jedną powierzchnię zrębową, na której można uzyskać udane odnowienie naturalne. W efekcie tych działań obecnie prowadzimy zabiegi pielęgnacyjne w drzewostanach uzyskanych z obsiewów naturalnych na powierzchni ponad stu hektarów w różnych fazach rozwojowych. Pozwoliło nam to uzyskać wiedzę i doświadczenie w postępowaniu i rozwiązywaniu problemów dla poszczególnych faz rozwojowych odnowień naturalnych.

 


Tekst : Tomasz Gnap

Zdjecia: Arkadiusz Fischer


KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ "FASCYNUJĄCY ŚWIAT PRZYRODY" EDYCJA XV

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych klas VI-VIII z terenu Nadleśnictwa Skrwilno do udziału w konkursie wiedzy ekologicznej. Nagrody w konkursie współfinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Regulamin konkursu do pobrania znajduje się w załączniku. Dodatkowych informacji udziela: Dominika Lewandowska, tel. 54 280 99 68.

CHOINKA OD LEŚNIKA

Nadleśnictwo Skrwilno w ramach świątecznej akcji przekazuje symboliczne drzewka zaprzyjaźnionym szkołom, kościołom i organom samorządowym.

W dniu 4 grudnia br. choinki otrzymało Przedszkole Miejskie Nr 3 „Niezapominajka” w Rypinie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rypinie, Urząd Miasta i Urząd Gminy w Rypinie oraz Szkoła Podstawowa im. ks. kard. S. Wyszyńskiego w Borzyminie. Po choinki zwróciły się również do nadleśnictwa Szkoła Podstawowa w Będzyminie i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Rypinie. Wraz z choinkami przekazano promocyjne bombki od Lasów Państwowych. Podarunki sprawiły wiele radości zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Informujemy, że od dnia 12 grudnia do 21 grudnia br. w nadleśnictwie rusza sprzedaż detaliczna choinek świerkowych. Drzewka można nabywać u miejscowego leśniczego oraz w siedzibie nadleśnictwa po uprzednim kontakcie telefonicznym. Cennik choinek zamieszczamy w załączniku. Żywimy nadzieję, że tegoroczna akcja przekona wszystkich do wyboru żywej choinki i przyczyni się do jej zakupu z legalnego źródła.

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński


„Solidarni z klęską”

W dniu 23 listopada 2018 roku Nadleśnictwo Skrwilno połączyło swe siły z sąsiednimi nadleśnictwami, Regionalną Dyrekcją LP w Toruniu, przedstawicielami lokalnych władz, funkcjonariuszami policji, strażakami oraz pracownikami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego biorąc wspólnie udział w akcji sadzenia lasu pod hasłem „Solidarni z klęską”.

Sadzenie odbyło się na wcześniej przygotowanej powierzchni poklęskowej leśnictwa Drzewianowo, Nadleśnictwo Runowo. Było to jedno z wielu miejsc dotkniętych ubiegłoroczną nawałnicą. Ramię w ramię stanęło prawie 300 osób, które przyczyniły się do odnowienia około 3,5 hektara lasu. Łącznie wysadzono ponad 20 tysięcy sadzonek. Wielkiego zapału do pracy nie ostudziła nawet mroźna pogoda. Całą akcję można było śledzić na oficjalnym profilu Nadleśnictwa Runowo na facebooku. Zachęcamy do jej odwiedzenia (link poniżej) oraz obejrzenia filmu.

 

Źródło: https://www.facebook.com/nadlesnictworunowo/

 

 


OFERTA SPRZEDAŻY SADZONEK

Nadleśnictwo Skrwilno oferuje możliwość nabycia sadzonek w jesiennej sprzedaży 2018r.

W ofercie dostępne są następujące gatunki:

- sosna zwyczajna,

- świerk pospolity,

- jarząb zwyczajny,

- róża fałdzistolistna,

oraz inne w miarę posiadanych zapasów.

 

Szczegółowych informacji udziela Leśniczy Szkółkarz Tadeusz Kapuściński tel. 608-615-592

 

Nadleśniczy


DOŻYNKI 2018 I TARGI AGRA Z UDZIAŁEM NADLEŚNICTWA SKRWILNO

W niedzielę 9 września 2018 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rypinie odbyły się XXVIII Targi Rypin AGRA 2018, którym sprzyjała okoliczność Dożynek Powiatowych.

Jest to największa tego typu cykliczna impreza na naszym terenie, organizowana przez Rypiński Dom Kultury. Nie mogło zatem w niej zabraknąć stoiska Nadleśnictwa Skrwilno.

Przygotowania i targi rozpoczynają się już w sobotę, kiedy to odbywają się turnieje, prezentacja zespołów artystycznych, a na zakończenie dnia zabawa taneczna. Niedziela jest dniem uroczystym dożynkowym, w którym brało udział w tym roku około 150 wystawców reprezentujących najróżniejsze branże z całego kraju. Dla osób chcących czynnie uczestniczyć w imprezie i lubiących rywalizację zorganizowane zostały między innymi zawody wędkarskie, biegi sportowe w kategoriach dla dzieci i dorosłych, turniej tenisa ziemnego oraz wybory Miss Agra. Na odwiedzających stoiska czekała duża ilość atrakcji i upominków.

Zainteresowanie imprezą, w tym również stoiskiem Nadleśnictwa Skrwilno było jak co roku bardzo duże. Korzystając z okazji i możliwości szerokiego kontaktu ze społeczeństwem nasza wystawa obok edukacji przyrodniczo-leśnej promowała uniwersalny produkt - drewno. Coraz więcej osób odwiedzających nasze stoisko chcąc dowiedzieć się czegoś nowego o drzewach i ich pielęgnowaniu, uzyskuje w kontakcie z naszym stoiskiem wiedzę na ten temat.  Najmłodsi przyjaciele lasu uczestniczący w przygotowanych konkursach mogli otrzymać atrakcyjne gadżety. Osobom odwiedzającym stoisko Nadleśnictwa Skrwilno, które chciały przyłączyć się do akcji sadzenia 1000 drzew na minutę nadleśnictwo przekazywało symboliczną sadzonkę.

Obserwując bardzo dużą frekwencję odwiedzających naszą prezentację sądzimy, że zainteresowanie tematyką przyrodniczą, w tym zwłaszcza leśną będzie coraz większe w następnych latach.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński


WIKLINOWY RÓG KWIDZYNA

W dniach 1-2 września 2018 roku odbył się XVIII Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego - Wiklinowy Róg Kwidzyna.

W imprezie kulturalnej uczestniczył jak co roku Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Skrwilno. W wyniku zmagań konkursowych pierwszego dnia sygnaliści ze Skrwilna zajęli drugie miejsce w klasie B i trzecie miejsce w klasie MB zespołowo. W konkurencji solowej kategorii A reprezentant zespołu Mirosław Murawski zdobył czwarte miejsce. W trakcie imprezy miała również miejsce konkurencja sygnałów myśliwskich, w której wyróżnienia otrzymali Mirosław Murawski i Mikołaj Romanowski. Oprócz przesłuchań konkursowych odbywały się także warsztaty dla sygnalistów, uroczyste koncerty oraz konkurs nalewek. Impreza zakończyła się w niedzielę 2 września uroczystą Mszą Hubertowską w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Kwidzynie. Darz Bór!

 

 

Tekst: Mikołaj Romanowski

Zdjęcia: Waldemar Kosiński


Święto Konia

25 sierpnia 2018 roku obchodziliśmy w Skrwilnie Święto Konia.

W ramach programu „Koniom wdzięczni – tradycje koniarskie regionu” na terenie Nadleśnictwa Skrwilno odbyła się impreza plenerowa poświęcona zwierzętom, które od setek lat towarzyszą człowiekowi. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Skrwilno „Grodzisko”, Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Koni, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie oraz Gmina Skrwilno.

Długo wyczekiwaliśmy zawodów Ligi zaprzęgowej woj. Kujawsko-pomorskiego-mazurskiego-mazowieckiego, które od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała, jednak kibice przybyli niezawodnie. Należy pamiętać, że całe widowisko byłoby niemożliwe gdyby nie wielka pasja i zamiłowanie do koni niewielkiej grupy osób, biorących czynny udział w obchodach.

Nasi goście mieli możliwość podziwiania sztuki poświęconej koniom, która była wystawiona w sali edukacyjnej nadleśnictwa. Wśród niej znalazły się obrazy malowane na płótnie przedstawiające sceny z końmi w roli głównej, rysunki dzieci biorących udział w konkursie plastycznym pn. „Mój wymarzony koń, mój wymarzony zaprzęg i kulig” oraz „Opowieść o koniach i towarzyszących im ludziach”, która stanowiła swoistą kronikę historyczną bogatą w fotografie. Tuż obok wystawiony został sprzęt, który lata temu służył ludziom użytkującym konie.

Podróż w czasoprzestrzeni zafundowali nam posiadacze zaprzęgów historycznych, które jak z bajki prezentowały się paradując po terenie nadleśnictwa, a następnie odbyła się ich defilada ulicami Skrwilna. Dla zainteresowanych bliżej tematem hodowli koni przygotowano pokazy form ich użytkowania i prezentacje branżowe, w tym podkuwania koni i informacje na temat zdrowia koni. Do dyspozycji odwiedzających były stoisko kowalskie, rymarskie, weterynaryjne i kulinarne. Wisienką na torcie były zawody Ligi zaprzęgowej woj. Kujawsko-pomorskiego-mazurskiego-mazowieckiego, które podczas rywalizacji wzbudzały niesamowite emocje.

Dziękujemy za wielką dawkę pozytywnych wrażeń, których doświadczyliśmy podczas obchodów Święta Konia i zapraszamy na spotkanie w przyszłym roku!

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński


POŻEGNANIE PRACOWNIKÓW

Tegoroczny Dzień Leśnika zorganizowany w dniu 10 sierpnia 2018 roku w Skrwilnie był również okazją do podziękowania za pracę osobom przechodzącym na emeryturę.

Na wspólne spotkanie do nadleśnictwa przybyli pracownicy i emerytowani pracownicy wraz z rodzinami. Na wstępie Pan Nadleśniczy Tomasz Gnap kierował podziękowania za długoletnią pracę w Nadleśnictwie Skrwilno do Pani Danuty Paradowskiej oraz Pana Władysława Lewandowskiego.

Pani Danuta w Nadleśnictwie Skrwilno pracowała od grudnia 1992 roku, początkowo jako księgowa. Przez kolejne lata aż do emerytury była kasjerem. Pan Władysław swoją pracę rozpoczął w sierpniu 1972 roku w dawnym Nadleśnictwie Skępe jako podleśniczy, później strażnik leśny. Od stycznia 1976 roku przeszedł do Nadleśnictwa Cierpiszewo, później przekształconego w Nadleśnictwo Solec Kujawski. Od września 1982 roku do kwietnia 2017 roku był leśniczym Leśnictwa Karnkowo, a następnie do 2018 roku strażnikiem leśnym.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się biesiada wraz z zabawą taneczną. Również dzieci mogły aktywnie spędzić czas korzystając z dmuchanej zjeżdżalni.

Pracownikom odchodzącym na emeryturę pragniemy jeszcze raz podziękować za wspólną pracę, życząc udanego wypoczynku i częstych spotkań wśród leśnej braci.

 

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński


III KUJAWSKO – DOBRZYŃSKI DZIEŃ KULTURY ROLNICZEJ, LEŚNEJ I ŁOWIECKIEJ W CIECHOCINKU

11-go sierpnia br., w sobotę w Ciechocinku odbyła się trzecia edycja uroczystych obchodów poświęconych kulturze rolnej, leśnej i łowieckiej.

Wydarzenie to pięknie wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski oraz 95-lecie Polskiego Związku Łowieckiego.

Organizatorem imprezy był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Włocławku, „ANWIL” S.A. Włocławek oraz Urząd Miasta Ciechocinek. Honorowy Patronat nad uroczystością objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Minister Środowiska. Część oficjalna obejmowała mszę świętą oraz przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych PZŁ i Kół Łowieckich ulicami Ciechocinka. Otwarcia uroczystości dokonał Pan Jan Krzysztof Ardanowski.

Na przybyłych gości czekały atrakcje w postaci profesjonalnych pokazów sokolnictwa, pokazy kulinarne wraz z poczęstunkiem, gry i zabawy przy stoisku Lasów Państwowych i wiele innych. Muzyczną oprawę imprezy zapewniły nam Zespół Reprezentacyjny Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego, Zespół „ Żubrosie” z Opola, Zespół „Łoszaki” z Bydgoszczy. Nadleśnictwo Skrwilno niezawodnie reprezentował Zespół Sygnalistów Myśliwskich. Dla najmłodszych przygotowany został koncert z konkursami pn. „Cudnolandia pod tężniami – śpiewaj razem z nami”. Pomiędzy występami artystycznymi, o zdrowej żywności opowiadał propagator narodowych tradycji kulinarnych dr Grzegorz Russak, zaś o muzyce i sygnałach myśliwskich przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego Pan Jacek Skrzyński.

Imprezy edukacyjne tego typu są bardzo potrzebne, czego potwierdzeniem jest liczny udział odwiedzających. Zatem do zobaczenia za rok na Ziemi Dobrzyńskiej.

 

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcia: Mikołaj Romanowski


Tropami wilczej rodziny

Kolejny rok w Skępskich lasach, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Jeziora Skępskie, mamy okazję obserwować wilczą rodzinę.

Podobnie jak w roku ubiegłym w leśnych ostępach pojawiło się kilka szczeniąt. W towarzystwie starszych, doświadczonych „rodziców i ciotek” młode poznają wilcze zwyczaje. O obecności wilczej rodziny w terenie świadczą również licznie odnajdowane pozostałości po upolowanych zwierzętach, m.in. resztki jeleni i saren.

Jednak nie taki wilk straszny jak go piszą. Od ludzkich osad i osób odwiedzających nasze lasy dotychczas wataha trzyma się z daleka. Z uwagi na skryty tryb życia niemało wysiłku i sprytu wymagało uchwycenie w kadrze kilku ujęć, które możemy Państwu zaprezentować.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Wiesław Leszczyński

Afrykański Pomór Świń – bioasekuracja przede wszystkim

Afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się zakaźna choroba wirusowa.

W Polsce została wykryta na początku 2014 roku. Dziś o jej niebezpieczeństwie dla świń i dzików nie trzeba nikogo przekonywać. Nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego, jednak powoduje potężne straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli świń.

Jako użytkownicy lasu stajemy się głównym wektorem rozprzestrzeniania wirusa ASF. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy zdali sobie sprawę z istoty przestrzegania podstawowych zasad bioasekuracji w walce z chorobą. Jest to szczególnie ważne w przypadku rolników i osób mających kontakt z trzodą chlewną.

Szczegółowe informacje na temat ASF znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Państwowego Inspektoratu Weterynaryjnego – Państwowy Instytut Badawczy. Zamieszczono tam między innymi: informacje dla hodowców i przedsiębiorców, lekarzy weterynarii, myśliwych i leśników, zasady bioasekuracji, zasady postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika, przepisy prawne dotyczące ASF oraz aktualną mapę ASF w Polsce.

 

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcie: Maciej Rygielski


Muzyka myśliwska rozległa nad borami w Tucholi

W dniu 21 lipca 2018 roku w Tucholi odbył się XXXIV Festiwal Muzyki Myśliwskiej im. Piotra Grzywacza.

Ta cykliczna impreza z okazji Dni Borów Tucholskich organizowana jest od 1983 roku. Do Tucholi przyjeżdżają znawcy i miłośnicy muzyki myśliwskiej z kraju i zagranicy. Organizatorami i sponsorami imprezy są: Polski Związek Łowiecki, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Gmina Tuchola, Technikum Leśne im. Adama Loreta w Tucholi, Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ oraz Komitet Organizacyjny „Sygnały Myśliwskie” w Tucholi.

Festiwal i przesłuchania konkursowe odbyły się na tucholskim rynku. Zwieńczeniem imprezy była Msza Hubertowska w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi, po której odbył się Koncert Galowy i ogłoszenie wyników. Wśród uczestników konkursu byli przedstawiciele Zespołu Reprezentacyjnego Nadleśnictwa Skrwilno. Miejsce 1 w Klasie B (dla średniozaawansowanych) z ilością 282 punktów zajął Paweł Suski. Miejsce 3 w tej samej kategorii z ilością 252 punktów zajął Paweł Rząsowski. Miejscem 4 w Klasie A (mistrzowskiej) poszczycić się może Mirosław Murawski – 273 punkty. 8 miejsce w tej samej kategorii z ilością 240 punktów przypadło Sławomirowi Murawskiemu. W kategorii Zespołów jednorodnych – małe lub duże rogi myśliwskie, Klasy A (mistrzowskiej) nasz zespół stanął na podium z ilością 248 punktów. W Klasie MB – rogi myśliwskie w stroju B zespół zajął miejsce drugie zdobywając 270 punktów. Mirosław Murawski stanął również na podium zająwszy 3 miejsce w wykonaniu Hejnału Tucholi.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcia: Mirosław Murawski

Nordic Walking wpisuje się w harmonogram imprez naszego regionu na stałe

W niedzielę 22 lipca w Skrwilnie odbyły się zawody Nordic Walking.

To już trzecia edycja konkurencji „kijkarskich”, organizowanych przez Polską Federację Nordic Walking na naszym terenie. Wspaniała pogoda sprawiła, że miłośnicy sportu i świeżego powietrza przybyli do Nadleśnictwa Skrwilno z niezawodną frekwencją. Łącznie w zawodach udział wzięło ponad trzystu zawodników. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rywalizacji i rozdania nagród. Wszystkim uczestnikom serdecznie  gratulujemy i życzymy dalszej motywacji.

 

 

Zdjęcia: Michał Lewandowski


„Płonie ognisko w lesie… a nie powinno”

Utrzymująca się przez długi czas słoneczna pogoda jest zachętą do częstszych kontaktów ludzi z przyrodą. Wiele osób decyduje się spędzić swój wolny czas także w lesie. Aby udogodnić te wizyty nadleśnictwa tworzą na obszarach leśnych ścieżki piesze, rowerowe, pola biwakowe, miejsca postoju pojazdów, udostępnienia jezior itp.    

Niestety silnie przesuszona ściółka leśna w okresie wiosenno-letnim wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia pożarów lasu. Właśnie dlatego gorąco apelujemy do wszystkich użytkowników lasu o rozważne korzystanie z tych obszarów. W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Skrwilno wystąpiły cztery pożary lasu. Spowodowały one straty w postaci spalonego poszycia w Leśnictwach Karnkowo, Wielgie i Jasień. Duże zagrożenie pożarowe wymusza wzmożoną czujność i pełną mobilizację wszystkich leśników.

Znajomość i przestrzeganie kilku ważnych zasad sprawi, że my i nasz las będziemy czuć się bezpiecznie:

  • Posługiwanie się ogniem w lesie oraz w odległości do 100 m od granicy lasu jest zabronione,
  • Jeżeli zauważyłeś pożar alarmuj: 112 lub 998,
  • Nie wjeżdżaj samochodem do lasu,
  • Biwakuj wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, przestrzegając zasad korzystania z tych miejsc i wskazówek leśniczego,
  • Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie,
  • Zwracaj uwagę na oznakowania w lesie np. uwaga zrąb,
  • Pamiętaj, że stałym zakazem wstępu do lasu objęte są:

- uprawy leśne do 4 m wysokości,

- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,

- ostoje zwierząt,

- źródliska rzek i potoków,

- obszary zagrożone erozją,

  • Gdy występuje duże zagrożenie pożarowe nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu,
  • Nie zaśmiecaj lasu.

 

 

Tekst: Adam Kamiński


Wyniki konkursu plastycznego "Leśnik i jego praca"

W dniu 13.06.2018 r. komisja wyłoniona z pracowników Nadleśnictwa Skrwilno w składzie:

1.    Dominika Lewandowska - Specjalista Służby Leśnej

2.    Michał Lewandowski - Specjalista Służby Leśnej

3.    Adam Kamiński - Specjalista Służby Leśnej

4.    Katarzyna Aranowska – Referent ds. administracji

wskazała zwycięzców konkursu plastycznego pt. „LEŚNIK I JEGO PRACA".

 

Kategoria uczniów z klas I – III:

I miejsce Julia Wieczorek – Szkoła Podstawowa w Karnkowie

II miejsce Rafał Tyburski – Szkoła Podstawowa w Okalewie

III miejsce Sebastian Leśniewski - Szkoła Podstawowa w Skrwilnie

IV miejsce Rafał Cyrankowski – Szkoła Podstawowa w Ugoszczu

V miejsce Wiktoria Dąbrowska – Szkoła Podstawowa w Wólce

VI miejsce Zuzanna Jaskóła – Szkoła Podstawowa w Wólce

 

Kategoria uczniów z klas IV – VII:

I miejsce Wiktoria Stolarska – Szkoła Podstawowa w Skrwilnie

II miejsce Szymon Daszkowski – Szkoła Podstawowa w Sosnowie

III miejsce Julia Skrobuszewska – Szkoła Podstawowa w Sosnowie

IV miejsce Michał Ciarciński – Szkoła Podstawowa w Skrwilnie

V miejsce Szymon Puciński – Szkoła Podstawowa w Ugoszczu

VI miejsce Bartłomiej Kuciński – Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi.

 

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


PIERWSZA POMOC W PRAKTYCE

Dnia 2 czerwca podczas patrolowania lasów Leśnictwa Kamienica strażnik leśny Robert Karwicki zauważył mężczyznę leżącego na drodze publicznej.

Obok niego znajdował się rower. Osoba była nieprzytomna, miała uraz głowy i krwawiła. Strażnik leśny udzielił poszkodowanemu pomocy, wezwał na miejsce zdarzenia pogotowie oraz powiadomił o zdarzeniu rodzinę mężczyzny. Okazało się, że mężczyzna przebywający na terenie gminy Skępe wybrał się na wycieczkę rowerową do lasu. Jadąc kamienistą drogą stracił równowagę i nieszczęśliwie upadł z roweru. Po przyjeździe na miejsce karetki, udzielono poszkodowanemu dalszej pomocy i zabrano go do szpitala w Lipnie. Dnia 5 czerwca żona poszkodowanego zadzwoniła z informacją, że jej mężowi nic nie grozi i podziękowała za udzielenie pomocy.
Pamiętajmy, aby podczas aktywnego korzystania z lasu zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo własne i innych. Warto zawsze mieć przy sobie apteczkę, a podczas wycieczek rowerowych chociaż jałowy opatrunek . W opisanej wyżej sytuacji każdego dnia może znaleźć się każdy z nas. Warto znać podstawy udzielania pierwszej pomocy, aby w tak nagłej sytuacji wiedzieć jak pomóc drugiemu człowiekowi. Strażnicy leśni z terenu RDLP w Toruniu odbywają regularnie szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, organizowane przez Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy w Plaskoszu.

 

Tekst: Maciej Kalinowski

Zdjęcie: Paweł Dobies


Konkurs plastyczny

Nadleśnictwo Skrwilno zaprasza uczniów Szkół Podstawowych do udziału w konkursie plastycznym pt. "Leśnik i jego praca".

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w załączonym regulaminie. Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Dominika Lewandowska, tel. 54 280 99 68.

Las w dobrych rękach

Tegoroczną inicjatywę pn. „sadzimy 1000 drzew na minutę” wsparli również lokalni strażacy.

Dnia 24 kwietnia 2018r. w skrwileńskim lesie odbyło się sadzenie dębu na gniazdach rębni złożonej, z udziałem członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrwilnie. Po zakończonym sadzeniu nie mogło zabraknąć wspólnego ogniska. Wiosenna akcja odnowieniowa mająca na celu zapewnienie ciągłości istnienia drzewostanów cieszy się coraz większym powodzeniem. To właśnie dzięki strażom pożarnym nasze drzewostany są bezpieczne. Możemy być pewni, że takie uprawy będą w przyszłości służyły całemu społeczeństwu.

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński