Asset Publisher Asset Publisher

Konno przez lasy

Ponad 50 jeźdźców oraz zaprzęgów stawiło się na czwartą edycję Rajdu konnego lasami Nadleśnictwa Skrwilno. Przemierzając 110 km leśnymi traktami odwiedzili między innymi Skrwilno, Rak oraz Górzno.

Ponad 50 osób i 35 koni wystartowało 1 maja z miejscowości Czumsk Duży, poruszając się w siodle oraz bryczkami. Niektórzy, aby przybyć na czas na miejsce startu wyjechali konno z Rypina już w środowe popołudnie.

Trasa rajdu pod hasłem „Leśnymi duktami wraz z Niepodległą" wiodła poprzez lasy kierując uczestników do miejsc pamięci narodowej, walk i męczeństwa. Na początku rajdu odwiedzono pomnik ku czci powstańców styczniowych – ufundowany przez Nadleśnictwo Skrwilno na pamiątkę 150 rocznicy bitwy w tym miejscu. Wygłoszona pogadanka na temat tych wydarzeń wprowadziła obecnych w odpowiedni klimat.

Okrążając Jezioro Urszulewskie, poprzez wsie Słupię, Babę i Rudę rajd podążył do Skrwilna. Tutaj przed siedzibą Nadleśnictwa złożono kwiaty przed kamieniem z inskrypcją poświęconą Janowi Pawłowi II. Po posileniu się i napojeniu koni wszyscy wyruszyli w kierunku Raku, gdzie przypomniano wstrząsające wydarzenia z czasów II wojny światowej.  

Pierwszy dzień rajdu zakończył się w Płocicznie, dokąd uczestnicy przybyli poprzez Szczawno, Okalewo, Mleczówkę, Kipichy.

W drugim dniu rajdu wyruszono z Płociczna poprzez Wierzchownię do Górzna i dalej do miejscowości Fiałki, która znajduję się na niezwykle pofałdowanym terenie zwanym drumlinami. Rajd wywołał spore zamieszanie w Górznie, gdy na rynek miejski wjechali jeźdźcy w strojach historycznych oraz bryczki. Po ognisku pod zabytkową owczarnią we Fiałkach – uczestnicy powrócili do Płociczna, skąd 3 maja rozjechali się do domów.

Organizatorzy Nadleśnictwo Skrwilno, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie oraz Gmina Skrwilno dziękują uczestnikom za wspólnie odbytą przygodę w duchu patriotycznym i poszanowanie dla wspólnego narodowego dziedzictwa historyczno-przyrodniczego naszego regionu.

Autor Krzysztof Wiśniewski

Zdjęcia Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie