Asset Publisher Asset Publisher

ŁĄKA KWIETNA W NADLESNICTWIE SKRWILNO

Jednym z najbardziej pożytecznych gatunków owadów, zarówno dla przyrody, jak i ludzi są pszczoły.

Z okazji zbliżającego się „Światowego dnia pszczół”, obchodzonego 20 maja Nadleśnictwo Skrwilno przystąpiło do realizacji projektu założenia łąki kwietnej. Do tego celu wytypowane zostały dwie, nieprzypadkowe powierzchnie. Ich łączna powierzchnia to 17 arów. Pierwsza z nich powstała w pobliżu biura nadleśnictwa w Skrwilnie, na trasie ścieżki edukacyjnej, gdzie w bliskiej odległości w lesie funkcjonują trzy barcie (dwie kłodowe i jedna dziana w drzewie). Druga łąka powstała tuż obok leśniczówki Głęboczek, gdzie obok sali edukacyjnej również funkcjonuje ścieżka edukacyjna, a pożytki z łąki będą czerpały pszczoły bytujące w tutejszej pasiece.

Warto podkreślić, że Nadleśnictwo Skrwilno tradycję przywrócenia pszczół do lasu zapoczątkowało już w roku 2014, kiedy to powstały na naszym terenie pierwsze barcie. Zakładanie barci, czy łąk kwietnych to tylko nieliczne działania leśników poprawiające bytowanie pożytecznych owadów, o których się mówi. Lasy Państwowe to nie tylko drzewostany gospodarcze. Od wielu lat leśnicy dążą do ich wzbogacenia poprzez wprowadzanie gatunków biocenotycznych, w tym również nektarodajnych.

W Polsce żyje aż 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych. Wszystkie żywią się pokarmem kwiatowym (pyłkiem i nektarem). Ponieważ różne gatunki roślin mają różne pory kwitnienia, warto zadbać o ich różnorodność. Łąka kwietna daje nam taką gwarancję, ponieważ jej mieszanka składa się z ponad trzydziestu gatunków roślin, takich jak: złocień zwyczajny, krwawnik pospolity, marchew dzika, wyka (różne gat.), maruna bezwonna, cieciorka pstra, komonica zwyczajna, bukwica pospolita, chaber łąkowy, świerzbnica polna, firletka poszarpana, brodawnik zwyczajny, krwiściąg lekarski, jaskier ostry i wielokwiatowy, kozibród łąkowy, chaber austriacki, żmijowiec zwyczajny, chaber driakiewnik, rzepik pospolity, dziewanna wielkokwiatowa, czarcikęs łąkowy, cykoria podróżnik, wiesiołek, mak polny, rumian barwierski, zawciąg pospolity, świerzbnica polna, dziewanna pospolita, mydlnica lekarska.

Efektem założonych łąk kwiatowych pochwalimy się w czasie ich kwitnienia.