Asset Publisher Asset Publisher

Wianki na Polanie Urszulewskiej

W ramach obchodów 90-lecia RDLP w Toruniu 23.06.2015 roku po raz kolejny odbyły się symboliczne obchody Nocy Świętojańskiej na Polanie Urszulewskiej.

Noc Świętojańska (także: Noc Kupały, Noc Kupalna, Kupalnocka, Palinocka, Sobótka, Wianki) jest to święto miłości, płodności, słońca i księżyca, poświęcone oczyszczającym żywiołom wody i ognia.  Związane jest z letnim przesileniem i najdłuższym dniem w roku. Wywodzi się  z pogańskich obrzędów Słowian i przypada na noc z 23 na 24 czerwca, czyli w wigilię Świętego Jana.

W jego trakcie tradycyjnie odbywały się oczyszczające skoki przez ogień, puszczanie wianków oraz szukanie Kwiatu paproci, a także inne wróżby miłosne przy nocnej zabawie.

Najpopularniejszym  zwyczajem Nocy Kupały jest puszczanie wianków na wodę. Wróżba ta przeznaczona była dla panien i kawalerów, którzy czekali na wielką miłość. Wianek wrzucony do rzeki, pozwalał odpłynąć  starym uczuciom do byłych partnerów.  

Przybyłych gości powitał Nadleśniczy mgr inż. Jacek Soborski, zachęcając do zabawy przy ognisku. Obrzędy Nocy Świętojańskiej przybliżyła gościom Kierownik Muzeum Etnograficznego we Włocławku – mgr Krystyna Pawłowska. Nie zabrakło również konkursu na najładniejszy wianek i nagród dla ich twórców. Wraz z nastaniem nocy 24 wianki popłynęły z nurtem  Jeziora Urszulewskiego.

Nadleśnictwo Skrwilno  serdecznie dziękuje gościom za udział oraz za podtrzymywanie tradycji. Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

Tekst i zdjęcia: Kinga Zmarzły