Asset Publisher Asset Publisher

„Z biało-czerwoną szlakiem Niepodległej”

Rajd konny w Nadleśnctwie Skrwilno poraz szósty.

          Prawie 50 osób przemierzających konno w majowy weekend lasy Nadleśnictwa Skrwilno. To nie scena do filmu, tylko kolejny rajd zorganizowany przez nadleśnictwo w ramach świątecznych obchodów.

          Ostatniego dnia czerwca wyruszyła wycieczka konna, która przemieszczając się leśnymi ścieżkami odwiedzała miejsca związane z historią dziejów Ziemi Dobrzyńskiej. Ważny punkt jej programu stanowiło uroczyste otwarcie alejki spacerowej w Parku „Borek" w Skępem.

          Park „Borek" będący w zarządzie LP Nadleśnictwa Skrwilno wchodzi w skład zespołu klasztornego OO. Bernardynów w Skępem i stanowi obszar zabytkowy. Objęty jest ochroną konserwatorską. „Borek" to park leśny, pozostałość po dawnej puszczy, zachowany od końca XVIII w. do dnia dzisiejszego w pierwotnych granicach. Na terenie parku w jego centralnym punkcie znajduje się kaplica z 1755 r., miejsce kultu religijnego oraz niewielki cmentarz. Obecnie park służy ogółowi mieszkańców gminy i właśnie z myślą o nich została wykonana przez Nadleśnictwo aleja nazwana imieniem Ludwika Mariana Zielińskiego. Jest to wspólna inicjatywa Nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno – Jacka Soborskiego oraz  Burmistrza Miasta i Gminy Skępe – Piotra Wojciechowskiego.

          L. M. Zieliński herbu Świnka był kasztelanem rypińskim i zakroczymskim, posłem oraz senatorem. Brał udział w uchwaleniu Konstytucji 3-go Maja. Był właścicielem dóbr ziemskich na terenie Skępego i okolic. Swoją patriotyczną postawą zasłużył z pewnością na to aby jego dobrym imieniem nazwano powstałą aleję, co zachowa pamięć o rodzinie Zielińskich.

          Nadleśnictwo zaprasza do udziału w kolejnych rajdach. Wierzymy, że są one dobrą lekcją historii.

 

Tekst: Adam Kamiński