Lista aktualności Lista aktualności

GRZYBOBRANIE 2016

Stare powiedzenie mówi: „Pogoda dla leśników może być dobra albo bardzo dobra". Tegoroczna pogoda okazała się wyjątkowo niesprzyjająca przyrodzie, a więc i rozwojowi grzybów.

Mimo to 1 października 2016 r. w Leśnictwie Kamienica odbyło się wielkie grzybobranie. Imprezę gorącym powitaniem grzybiarzy w ten chłodny poranek rozpoczął Nadleśniczy Jacek Soborski. Na spotkanie z przygodą przybyło ponad stu gości. O godzinie 9:00 na polu biwakowym w miejscowości Radziochy nad jeziorem Sarnowskim odbyła się zbiórka, podczas której organizatorzy zapoznali uczestników z zasadami konkursu. Po ukończonych zbiorach o godzinie 13 grzybiarze spotkali się ponownie w celu okazania swoich grzybowych „trofeów". Komisja w składzie: Dominika Lewandowska, Beata Ozimkowska, Michał Lewandowski oraz Zbigniew Ozimkowski oceniała zbiory na podstawie wcześniej ustalonej punktacji. Tradycyjnie nad organizacją i bezpieczeństwem czuwała specjalistka Maria Kosińska, która służyła fachową poradą. Zwycięzcy grzybobrania otrzymali nagrody w postaci suszarek do grzybów, książek kucharskich i leksykonów. Puchar Króla Grzybobrania ufundował Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Trzy pierwsze miejsca za największą ilość punktów zajęli: Jakub Wiśniewski, Kazimierz Górski, Arkadiusz Witkowski. Największy okaz znaleziony został również przez Kazimierza Górskiego. Patronem medialnym imprezy był jak co roku „Czas Rypina" oraz „Gazeta Skrwileńska".

Pogoda ducha i dobra zabawa sprawiły, że rywalizacja stanowiła rolę drugoplanową. Nasi goście zregenerowali swoje siły przy ognisku i ciepłym posiłku. Była to okazja do wymiany doświadczeń na temat zbierania, suszenia i marynowania grzybów. Nie zabrakło również muzyki i śpiewów.

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcia: Michał Lewandowski