Lista aktualności Lista aktualności

Interregionalny złodziej drewna złapany w Nadleśnictwie Skrwilno

W dniu 12 grudnia 2016 roku na terenie leśnictwa Okalewo Nadleśnictwa Skrwilno, miejscowości Mościska ujawniono bezprawny wyrąb drzew, gdzie skradziono 8 sosen i 2 świerki. Łączna ilość skradzionego drewna przekroczyła 13 m³ a jego wartość to blisko 4 000 złotych.

Tego samego dnia straż leśna dotarła do jednej z posesji w miejscowości Rak koło Skrwilna, gdzie odnaleziono większość skradzionego drewna. W wyniku podjętych czynności ujawniono także drewno pochodzące z kradzieży z sąsiedniego Nadleśnictwa Dwukoły (RDLP Olsztyn). O zaistniałej sytuacji poinformowano strażników leśnych z Nadleśnictwa Dwukoły oraz leśniczego leśnictwa Chrapoń, którzy przybyli na miejsce kradzieży. W wyniku podjętych czynności, wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Rypinie, ustalono że kradzieży drewna dokonali oprócz właściciela posesji dwaj inni mieszkańcy gminy Skrwilno. W wyniku tych działań  przeszukano teren posesji w miejscowości Mościska gmina Skrwilno. W efekcie tego trzech mieszkańców gminy Skrwilno zostało przewiezionych  do policyjnego aresztu. Kolejnego dnia wszystkim przedstawiono zarzuty nielegalnego wyrębu i kradzieży drewna. Sprawcy przyznali się do winy. Za tego typu przestępstwa kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do lat 5 oraz orzeczenie nawiązki (tj. podwójnej wartości skradzionego drewna) na rzecz pokrzywdzonego.

Na terenie Nadleśnictwa Skrwilno, od wielu lat do zwalczania szkodnictwa leśnego wykorzystywany jest monitoring. W tym roku na terenie Nadleśnictwa Skrwilno dzięki wykorzystaniu kamer wykryto czterech sprawców kradzieży drewna.

 

Tekst i zdjęcia: Maciej Kalinowski