Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie szkoleniowo-robocze z zakresu ochrony przeciwpożarowej lasu

22 kwietnia 2016 r. Nadleśnictwo Skrwilno było gospodarzem szkolenia zorganizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu.

Odbyło się ono w izbie edukacyjno-historycznej. W spotkaniu wzięły udział osoby prowadzące sprawy ochrony przeciwpożarowej w nadleśnictwach.

Szkolenie otworzył Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów Kazimierz Stańczak. Następnie Nadleśniczy Jacek Soborski zaprezentował nadleśnictwo i zapoznał uczestników z sytuacją pożarową na jego terenie. W dalszej części Starszy Specjalista ds. Ochrony Przeciwpożarowej Dariusz Gidaszewski omówił sytuację pożarową na terenie RDLP w Toruniu w roku ubiegłym oraz zaplanowane do realizacji działania na lata przyszłe. Na spotkanie przybył również Starszy specjalista Wydziału Operacyjnego KW PSP w Toruniu - kpt. Arkadiusz Piętak, który w praktyczny sposób opowiedział o prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych. Pracownik Nadleśnictwa Dobrzejewice opisał zasady funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej działającej przy tym nadleśnictwie. Część dotyczącą prognozowania i obsługi punktu meteorologicznego poprowadził Główny Specjalista IBL Mirosław Kwiatkowski.

Nadleśnictwo Skrwilno na zewnątrz zaprezentowało sprzęt, którym dysponuje do celów przeciwpożarowych, ogródek meteorologiczny oraz punkt alarmowo-dyspozycyjny. W najbliższym czasie planujemy modernizację systemu obserwacyjnego, który mamy nadzieję zwiększy bezpieczeństwo naszych lasów.

 

Tekst i zdjęcia: Adam Kamiński