Asset Publisher Asset Publisher

Życzenia świąteczne

 

24 grudnia - Wigilia dzień wolny w Nadleśnictwie Skrwilno

Uprzejmie informujemy, że s dniu 24 grudnia Nadleśnictwo Skrwilno będzie nieczynne. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!!

Choinka dla życia - 21.12.2021 Rypin

Lasy Państwowe wraz z Narodowym Centrum Krwi organizują akcję "Choinka dla życia".

Nadleśnictwo Skrwilno przyłącza się do niej. 21 grudnia br. będziemy czekali na Was, przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rypinie, na naszym stoisku. Każdy kto tego dnia odda krew otrzyma od nas choinkę! Pobór krwi będzie odbywał się w godzinach 8:00-11:00.

Do zobaczenia!


ChoinkoBranie

Oferta sprzedaży choinek.

Zapraszamy do naszego nadleśnictwa po zakup świątecznego drzewka.

Mobilizacja Straży Leśnej

Lasy Państwowe ogłosiły mobilizację Straży Leśnej. Leśni funkcjonariusze z całej Polski wesprą Straż Graniczną, policję i żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Lasy Państwowe przekażą także polskim służbom chroniącym granicę drewno na opał i do budowy tymczasowej infrastruktury polowej.

- Leśnicy i funkcjonariusze Straży Leśnej z regionów przygranicznych pomagają polskim służbom od początku kryzysu migracyjnego. Doskonale znają teren, zwłaszcza trudnodostępne leśne ostępy. Niestety, sytuacja się zaostrzyła, dlatego podjąłem decyzję o mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce i skierowaniu części funkcjonariuszy na granicę z Białorusią, by pomóc bronić nasz kraj – powiedział p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Decyzja zapadła po konsultacji z wiceministrem klimatu i środowiska Edwardem Siarką, pełnomocnikiem rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

- Obrona polskich granic to nasz obowiązek. Czas próby dla każdego z nas. Ojczyzna zawsze mogła liczyć na leśników. Dzisiaj też jej nie zawiedziemy – podkreślił wiceminister Edward Siarka. 

Funkcjonariusze Straży Leśnej z nadleśnictw w całej Polsce zostaną skierowani do jednostek nadgranicznych. W porozumieniu z dowództwem Wojska Polskiego, Straży Granicznej i Policji będą wspomagać polskie służby mundurowe w kontrolowaniu granicy. Strażnicy leśni dysponują odpowiednim doświadczeniem, sprzętem obronnym i pojazdami.

Dyrektor Józef Kubica podjął także decyzję o przekazaniu wojsku drewna, które będzie wykorzystane do budowy infrastruktury polowej, m.in. platform obserwacyjnych, a także jako opał w polowych obozach, gdzie zgromadzone są nasze siły obronne.


ODZNACZENIA LEŚNIKÓW Z NADLEŚNICTWA SKRWILNO

15 września br. w miejscowości Solec Kujawski odbyła się uroczysta narada, podczas której wręczono odznaczenia i medale pracownikom Lasów Państwowych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Odznaczenia wręczył Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski w asyście Dyrektora RDLP w Toruniu.

Wśród wyróżnionych i zasłużonych osób znaleźli się również pracownicy Nadleśnictwa Skrwilno. Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz zasługi dla Lasów Kujawsko-Pomorskich otrzymała Pani Małgorzata Komosińska – obecnie emerytowana pracowniczka nadleśnictwa. Medal ten jest odznaczeniem cywilnym przyznawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowionym 8 stycznia 1938 roku i przywróconym do systemu odznaczeń państwowych w Polsce w 2007 roku. Pani Małgorzata swoją pracę zawodową wykonywała od roku 1979. Od roku 1998 piastowała stanowisko głównego księgowego, aż do czasu swej emerytury, którą rozpoczęła w roku 2020. Swoje obowiązki wykonywała profesjonalnie i wzorowo – była ekspertem w dziedzinie spraw finansowych i rachunkowych. To właśnie dzięki niej i jej zaangażowaniu nadleśnictwo zawsze osiągało bardzo dobre wyniki finansowe i rozwijało się. Pod jej czujnym okiem realizowaliśmy wiele projektów i wdrażaliśmy najlepsze rozwiązania. Pani Małgorzata jest osobą niezwykle skrupulatną, odpowiedzialną, rzetelną, odznaczającą się wysoką kulturą osobistą. W pracy była dla nas wszystkich wspaniałą nauczycielką, a współpraca z nią to czysta przyjemność. Wielokrotnie uczestniczyła w grupach i zespołach roboczych na szczeblu centralnym jak i lokalnym.

Kolejną wyróżnioną osobą został Pan Zygmunt Kazimierz Klimowski – obecny Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno. Jako wyraz najwyższego i honorowego wyróżnienia Dyrektor RDLP w Toruniu nadał Panu Zygmuntowi Kordelas Leśnika Polskiego. Odznaczenie to jest obecnie honorową i paradną bronią Służby Leśnej, ustanowioną w roku 1930. W tamtych czasach będący elementem galowego munduru leśnika. Pan Zygmunt ma za sobą 43 lata stażu pracy. Swoją karierę w lasach rozpoczynał w roku 1977 jako stażysta i podleśniczy w Nadleśnictwie Czersk. Do Skrwilna przybył w roku 1978 i pracował jako podleśniczy, p.o. leśniczego Lasów Niepaństwowych, adiunkt, nadleśniczy terenowy, a następnie inżynier nadzoru. Od 2012 roku został Zastępcą Nadleśniczego i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Praca na obecnym stanowisku polega na kierowaniu działem gospodarki leśnej oraz nadzorze nad prawidłowym funkcjonowaniem leśnictw. Pan Zygmunt miał swój udział we wdrażaniu informatyzacji w LP i jako instruktor dzielił się swoją wiedzą w tym zakresie z innymi. Był inicjatorem wielu prac i opracowań jak np. książkowa „Historia Nadleśnictwa Skrwilno”, czy też udział w pracach Rady Programowej do „Głosu Lasu”. Maił również udział w konsultacjach w sprawie wykorzystania blaszki Bitterlicha podczas weryfikacji metody porównawczej szacunków brakarskich. Jest autorem wielu publikacji nt. gospodarki leśnej oraz współtwórcą filmów instruktażowych dotyczących hodowli lasu.

Trzeci z naszych delegatów to Pan Waldemar Kaczorowski, który otrzymał od Dyrektora RDLP w Toruniu odznakę „Za Zasługi dla Lasów Kujawsko-Pomorskich”. Odznaka przedstawia sylwetki dwóch niedźwiedzi, nawiązując do kamiennych rzeźb autorstwa rzeźbiarza Ignacego Zelka, strzegących od 1930 roku wejścia do gmachu biura dyrekcji. Pan Waldemar ma za sobą 42 lata pracy i właśnie przeszedł na emeryturę. W Nadleśnictwie Skrwilno pracę rozpoczynał w roku 1978 jako stażysta, później podleśniczy, p.o. leśniczego ds. lasów niepaństwowych. Od roku 1986 do 1989 pracował w Zespole Składnic LP jako składnicowy. Po roku 1989 był podleśniczym i leśniczym. Dla Pana Waldemara praca to nie tylko obowiązek ale przede wszystkim okazja do rozwoju. Jest fachowcem o nienagannej dyscyplinie, który zawsze rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. W środowisku zawodowym zawsze był szanowany i ceniony. Jest to człowiek o wszechstronnej wiedzy na temat lasu, dbającym również o jego aspekty przyrodnicze. Ma ogromny wkład w edukację ekologiczną i był współorganizatorem wielu imprez promujących LP. Jest długoletnim i aktywnym członkiem Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność”.

Wszystkim odznaczonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!

 

 

Tekst: Adam Kamiński

Zdjęcia: Jan Fiderewicz – N. Solec Kujawski


Akcja #sadziMY – czeka na Was milion drzewek

Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. Do rozdania mamy aż milion młodych drzewek. To już trzecia edycja naszej wspólnej akcji.

– Lasy, drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas – podkreśla Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Lasów w Polsce stale przybywa, zajmują już jedną trzecią powierzchni kraju. Akcję #sadziMY organizujemy po to, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

W siedzibach nadleśnictw udostępnimy każdemu chętnemu sadzonki rodzimych drzew i podpowiemy, w jaki sposób i gdzie najlepiej posadzić poszczególne gatunki. Pamiętajmy, że niewielkie dziś drzewko wyrośnie na kilkudziesięciometrowy okaz. Takie drzewo to znakomity sposób, by upamiętnić ważne wydarzenie dla rodziny czy lokalnej społeczności. I powód do spotkania w gronie bliskich i przyjaciół.

Naszą akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. 1 października Para Prezydencka weźmie udział w sadzeniu drzew w Nadleśnictwie Piotrków, wspólnie z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami i pracownikami Lasów Państwowych. Na powierzchni ponad 3 ha w Lesie Wolborskim na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego zasadzone zostaną sosny, buki i jarzęby.

W najbliższy czwartek i piątek każdego, kto do nas przyjdzie, obdarujemy małym drzewkiem. Będziemy czekać na Państwa od godz. 10:00- 15:00 przy budynku biura Nadleśnictwa Skrwilno.

Lasy Państwowe przygotowały w sumie aż milion sadzonek. Będzie je można odbierać w czwartek i piątek (30 września i 1 października) między 10:00 a 15:00 lub do wyczerpania zapasu przygotowanych drzewek.

 


SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2021

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że trwają przygotowania do Submisji Drewna Szczególnego – dębowego, która odbędzie się w dniu 21 października 2021 roku. Drewno przeznaczone do submisji pochodzić będzie z nadleśnictw: Brodnica, Dąbrowa, Jamy, Golub Dobrzyń, Gołąbki, Lutówko, Miradz, Różanna, Runowo, Rytel, Skrwilno, Szubin, Zamrzenica, Żołędowo, Toruń, Woziwoda, Trzebciny.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Ogłasza submisje drewna szczególnego - dębowego
w Nadleśnictwie Runowo

 

Wszyscy zainteresowani zakupem drewna z submisji, uprawnieni są do wstępu na plac ekspozycyjny drewna przy leśniczówce Nowy Dwór w dniach 14-20 października br. w godz. 7:00 – 15:00 oraz w dniu 21 października br. w godz. 7:00-10:00.

Termin składania ofert upływa w dniu 21.10.2021 r. o godz. 11:00.

Submisja (otwarcie ofert) rozpocznie się w siedzibie Nadleśnictwa Runowo; 89-421 Runowo Krajeńskie, Runowo Krajeńskie 55 w dniu 21 października 2021 r. o godz. 11:30.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

 

Szczegółowych informacji w sprawie Submisji Drewna Szczególnego udzielają:
- Aneta Wiśniewska – Specjalista SL (tel. 52 389 90 52)
- Adam Janik – Inżynier nadzoru (tel. 600 453 630)
W celu dokonania oględzin wystawionego do sprzedaży drewno prosimy o kontakt:
- Bronisław Stranc – Leśniczy (tel. 602 436 351)
- Marcin Kania– Podleśniczy (tel. 600 453 061)

Materiały niezbędne do uczestnictwa w submisji dostępne będą od dnia 14.10.2021 r. w sekcji załączniki oraz w biurze Nadleśnictwa Runowo.

 


SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2021

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że trwają przygotowania do Submisji Drewna Szczególnego – dębowego, która odbędzie się w dniu 21 października 2021 roku. Drewno przeznaczone do submisji pochodzić będzie z nadleśnictw: Brodnica, Dąbrowa, Jamy, Golub Dobrzyń, Gołąbki, Lutówko, Miradz, Różanna, Runowo, Rytel, Skrwilno, Szubin, Zamrzenica, Żołędowo, Toruń, Woziwoda, Trzebciny.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Ogłasza submisje drewna szczególnego - dębowego
w Nadleśnictwie Runowo

 

Wszyscy zainteresowani zakupem drewna z submisji, uprawnieni są do wstępu na plac ekspozycyjny drewna przy leśniczówce Nowy Dwór w dniach 14-20 października br. w godz. 7:00 – 15:00 oraz w dniu 21 października br. w godz. 7:00-10:00.

Termin składania ofert upływa w dniu 21.10.2021 r. o godz. 11:00.

Submisja (otwarcie ofert) rozpocznie się w siedzibie Nadleśnictwa Runowo; 89-421 Runowo Krajeńskie, Runowo Krajeńskie 55 w dniu 21 października 2021 r. o godz. 11:30.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

 

Szczegółowych informacji w sprawie Submisji Drewna Szczególnego udzielają:
- Aneta Wiśniewska – Specjalista SL (tel. 52 389 90 52)
- Adam Janik – Inżynier nadzoru (tel. 600 453 630)
W celu dokonania oględzin wystawionego do sprzedaży drewno prosimy o kontakt:
- Bronisław Stranc – Leśniczy (tel. 602 436 351)
- Marcin Kania– Podleśniczy (tel. 600 453 061)

Materiały niezbędne do uczestnictwa w submisji dostępne będą od dnia 14.10.2021 r. w sekcji załączniki oraz w biurze Nadleśnictwa Runowo.

 


DLA LASU, DLA LUDZI – kampania Lasów Państwowych

Jak Lasy Państwowe starają się godzić jednocześnie oczekiwania społeczeństwa oraz potrzeby przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju? Czym jest zrównoważona, wielofunkcyjna gospodarka leśna? W jaki sposób leśnicy dbają o zapewnienie trwałości lasu? Na te pytania odpowie ogólnopolska kampania społeczna Lasów Państwowych „DLA LASU, DLA LUDZI”.

- Przez najbliższe miesiące trzech ambasadorów kampanii będzie wyjaśniało Polakom, co oznaczają poszczególne funkcje lasów i jakie znaczenie dla społeczeństwa, przyrody oraz gospodarki ma sprawne zarządzanie terenami leśnymi. Będą starali się przybliżyć społeczeństwu ideę zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Mamy nadzieję, że kampania zaowocuje wzrostem społecznej akceptacji dla naszej pracy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Jaki jest cel kampanii?

Kampania dotyczy upowszechnienia tematyki wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Ma przybliżyć społeczeństwu rolę i zadania Lasów Państwowych. Chcemy pokazać, że Lasy Państwowe pełnią zasadnicze, wzajemnie przenikające się funkcje: społeczną, gospodarczą i przyrodniczą.

Funkcja przyrodnicza to dbałość o to, aby żyjące w lasach rośliny i zwierzęta miały jak najlepsze warunki i były jak najbardziej różnorodne. W tę rolę wpisują się też niezwykle istotne działania, jakie leśnicy prowadzą w związku ze zmianami klimatycznymi: zatrzymywanie wody w lesie, zapobieganie suszom i powodziom oraz redukowanie dwutlenku węgla.

Funkcja społeczna umożliwia spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, uprawianie sportu i turystyki oraz dostęp do zdrowej żywności z polskich lasów.

Funkcja gospodarcza dotyczy przede wszystkim dostarczania drewna – ekologicznego, odnawialnego surowca – na potrzeby przemysłu i klientów indywidualnych, ale również tworzenia rynku pracy dla lokalnych społeczności.

Misją leśników jest pogodzenie trwałości lasu jako niezwykle złożonego ekosystemu, oczekiwań ludzi oraz potrzeb przemysłu drzewnego i rozwoju gospodarczego kraju. Wielofunkcyjny model, w oparciu o który zarządzane są państwowe lasy sprawia, że funkcje te są w pełni realizowane i wzajemnie się uzupełniają.

Ambasadorzy kampanii „Dla lasu, dla ludzi”

Twarzami kampanii „DLA LASU, DLA LUDZI” zostali:

dr Andrzej Kruszewicz - lekarz weterynarii, przyrodnik, zapalony ornitolog, gawędziarz. Od 2009 r. jest dyrektorem warszawskiego zoo, zainicjował powstanie tam azylu dla ptaków. W Radiu dla Ciebie prowadzi audycję „Latające radio doktora Kruszewicza”. Autor dziesiątek publikacji naukowych i popularnonaukowych, z których na szczególną uwagę zasługują książki ornitologiczne.

Maja Włoszczowska - z urodzenia warszawianka, sercem jeleniogórzanka. To właśnie w Jeleniej Górze rozpoczęła karierę w kolarstwie górskim, tu mieszka i trenuje. Wielokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni i wicemistrzyni Europy, złota medalistka mistrzostw świata w MTB. Dwa razy zdobyła srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich: w Pekinie i Rio de Janeiro.

Sebastian Karpiel – Bułecka - założyciel i lider zespołu Zakopower, z wykształcenia architekt. Grupa ma na swoim koncie siedem albumów, które osiągnęły status Złotej Płyty, a „Boso” zdobyło potrójną Platynę. Razem z zespołem czterokrotny laureat Fryderyków, zwycięzca w konkursie premier festiwalu opolskiego i na festiwalu TOPtrendy. Muzyk realizował także projekty m.in. z sopranistką Aleksandrą Kurzak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Vitoldem Rekiem, Michałem Nesterowiczem, Zbigniewem Namysłowskim czy Nigelem Kennedym.

Co nas czeka?

Poza emisją spotu w stacjach telewizyjnych, serwisach vod i YouTube, reklamą internetową oraz ekspozycją plakatów w przestrzeni miejskiej autorzy kampanii przygotowali szereg działań. Sebastian Karpiel-Bułecka zaprosi do oglądania prowadzonej przez siebie serii wideo „Z natury rzeczy”, w której opowie o tym, czy moglibyśmy żyć bez drewna, co sprawia, że jest ono tak popularne oraz o swoich doświadczeniach z tym materiałem. Zachęci także do udziału w konkursie fotograficznym promującym trzy funkcje lasów, w którym nagrodami będzie udział w specjalnym koncercie zespołu Zakopower. Maja Włoszczowska przygotowała cykl krótkich treningów wideo, które pomogą zadbać o dobrą formę będąc w lesie. Dr Andrzej Kruszewicz wziął udział w tworzeniu interaktywnych gier w ramach projektu Ekoeksperymentarium, którymi postara się wzbudzić zainteresowanie życiem lasu u najmłodszych. Dla dzieci ambasadorzy nagrali także wspólnie audiobajkę o trzech funkcjach lasu „To właśnie las”, w której wcielają się w postacie dzikich zwierząt.

 

Ponadto Maja Włoszczowska, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz dr Andrzej Kruszewicz wystąpili w tworzonych przez Lasy Państwowe cyklach: serii „Oblicza Lasu” oraz podcaście „Między Drzewami”. Bieżąca komunikacja kampanii będzie realizowana w mediach społecznościowych Lasów Państwowych oraz na stronie dlalasudlaludzi.pl

 

 

Z troską o las, z korzyścią dla każdego

 

Każdy z nas jest inny i ma wobec lasu różnorodne oczekiwania. Działania Lasów Państwowych mają na celu pogodzenie trzech funkcji lasu tak, by każdy w lesie znalazł to, czego mu w danej chwili potrzeba, a las jako całość trwał wraz ze swoim bogactwem przyrodniczym i łagodził skutki zmian klimatu. Wszystko robimy i dla lasu, i dla ludzi.

 

Folder informacyjny "Dla Lasu, dla Ludzi"

 


ZAPYTANIE OFERTOWE

Dostawa i montaż 8 klimatyzatorów

Zamawiający Nadleśnictwo Skrwilno zaprasza do złożenia oferty w postępowaniu
pn.: ,,Dostawa i montaż 8 klimatyzatorów".

Poniżej treść zapytania ofertowego wraz z załącznikami.


Grzybobranie 2021 w Nadleśnictwie Skrwilno


Już niedługo światła zaczarują Toruń

W dniach 17-21 sierpnia br. odbędzie się w Toruniu Bella Skyway Festival – wydarzenie kulturalne, które poprzez instalacje świetlne rozpromieni architekturę i przyrodę Starego Miasta.

Organizator Toruńska Agenda Kulturalna i Mój Toruń wyznaczył strefy, w których będą prezentowane iluminacje. W strefie Magicznej Doliny Marzeń, która w całości będzie poświęcona tematyce przyrodniczej, nie mogło zabraknąć leśników. Dzięki zaproszeniu do udziału w tym ważnym artystycznym wydarzeniu, znaleźliśmy się w gronie znaczących Partnerów, takich jak Walt Disney Company.


Co przygotują leśnicy?


Leśnicy Kujaw i Pomorza będą w sposób wizualny promować lasy regionu. W magicznej Dolinie Marzeń na ekranie kinowym będzie wyświetlana diaporama pt. TAJEMNICE LASU. Jest to spektakl audiowizualny, który tworzą zdjęcia naszego kolegi, leśnika Łukasza Gwiździela, utytułowanego fotografa przyrody. Postaramy się również, by słynne niedźwiedzie strzegące wejścia do budynku RDLP w Toruniu na ten czas prezentowały się w pięknym świetle. Oczywiście czekamy na odwiedzających festiwal przy naszym stoisku, które będzie w strefie ekologicznej w Dolinie Marzeń. Gry, zabawy, quizy dla każdego oraz nagrody, a wśród nich sadzonki drzew leśnych. Przyjdź, odpowiedz na pytanie związane z lasem i wygraj własne drzewo!
Bella Skyway Festival to przede wszystkim doznania artystyczne, ale w tym roku na Nowym Rynku w Toruniu będzie również coś dla ciała, czyli strefa z food truck’ami. Wśród nich będzie także samochód z pysznym  i zdrowym jedzeniem z lasu. Food truck „Dobre z Lasu” będzie oferował na przykład hamburgera z dziczyzną i żurek z kiełbasą z dzika. 100% mięsa o wysokich walorach smakowych i atutach zdrowotnych. Takie produkty prosto z lasu dowodzą trwale zrównoważonego gospodarowania zasobami przyrodniczymi, a co za tym idzie zaspokajaniem potrzeb ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody.


Dlaczego będziemy?


Polskie lasy są jednymi z najlepiej prowadzonych i chronionych na świecie. Czy jest w takim razie potrzeba opieki nad lasami przez leśników? Zdecydowanie tak, ponieważ przyroda to bogactwo gatunków i elementów krajobrazu, powiązanych przez dynamiczne procesy. Aby zachować równowagę w tej skomplikowanej strukturze między człowiekiem a lasem, potrzebni są leśnicy. Dlatego będziemy również na Bella Skyway Festival! Zapraszamy do rozmów o lasach i gospodarce leśnej, o tym jak wyglądały lasy jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a jak zmieniła się przez ten czas nasza praca. Dzięki niej, od ponad 70 lat lasów w Polsce systematycznie przybywa! Aktualnie lesistość kraju wynosi 30%. Wzrasta także zasobność polskich lasów, czyli ilość drewna w lasach. Jeszcze dziesięć lat temu na 1 hektarze lasu było ponad 260 metrów sześciennych drewna. Dzisiaj jest go już 290 metrów sześciennych. W całej Polsce w lasach państwowych aktualnie jest zgromadzone ponad 2 miliardy metrów sześciennych najlepszego surowca, który jest w pełni odnawialny. Dbamy również o różnorodność gatunkową, przywracamy gatunki zagrożone, dbamy o te, które wymagają pomocy. Nie pozwalamy wodzie odpłynąć z lasu – od lat realizujemy zadania z zakresu małej retencji, by hamować niedobory wody w przyrodzie. I na koniec warto wspomnieć o tym, że dbamy o klimat. Wszystkie lasy, by rosnąć pochłaniają dwutlenek węgla. Pielęgnując i powiększając polskie lasy ograniczamy niekorzystne działanie gazów klimatycznych. Zapraszamy do rozmowy na te i wiele innych tematów.


Czekają niespodzianki


Zapraszamy nie tylko do odwiedzenia naszego stoiska w Dolinie Marzeń, ale również zaglądania na funpage Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu na Facebook’u. Będziemy mieć dla Was konkursy, w których czekają wartościowe nagrody. Zapraszamy na Bella Skyway Festival.


Zapytanie ofertowe

Wymiana pokrycia dachowego

Zamawiający Nadleśnictwo Skrwilno zaprasza do złożenia oferty w postępowaniu
pn.: ,,Wymiana pokrycia dachowego na budynkach gospodarczych Nadleśnictwa Skrwilno".

Poniżej treść zapytania ofertowego wraz z załącznikami.


Zakaz wstępu do lasu

UWAGA!!!

W związku z wystąpieniem uszkodzenia drzewostanów spowodowanego silnym wiatrem od dziś do dnia 30 września 2021r. na terenie leśnictw obrębu Skępe tj. Kamienica, Koziołek, Karnkowo, Głęboczek, Huta, Podole, Jasień, Wielgie obowiązuje zakaz wstępu do lasu.

Mapę zakazów sprawdzicie pod linkiem:

https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/


FINAŁ PUCHARU POLSKI I MISTRZOSTW POLSKI NORDIC WALKING W SKRWILNIE

Dwunaste Mistrzostwa Polski Nordic Walking 2021 już za nami.

Szósty raz z rzędu wraz z Gminą Skrwilno jako współorganizatorzy zostaliśmy obdarzeni dużym zaufaniem, dzięki czemu mogliśmy gościć ponad czterystu zawodników z całej Polski. W tym roku Polska Federacja Nordic Walking wyróżniła również naszą miejscowość współpracą w ramach Pucharu Polski. Zawody tej rangi organizowane są tylko w pięciu miejscowościach w kraju.

Jednym z ważnych celów tej imprezy była akcja „Pomóżmy Justynie”, chorej na białaczkę mieszkance Skrwilna, dla której poszukiwaliśmy potencjalnych dawców szpiku. Ponadto firma Rejs zamieniła w magiczny sposób każdy kilometr trasy zawodników na złotówki dla Klaudii z okolicznej miejscowości, chorej na zespół Retta.

Impreza Nordic Walking dedykowana jest dla wszystkich, niezależnie od wieku. Popularyzuje aktywność fizyczną oraz propaguje integrację mieszkańców Polski, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tegoroczne zawody rozpoczęły się 17 lipca o godzinie 10:00 startem półmaratonu kobiet i mężczyzn. Po godzinie 11 oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Wójt Gminy Skrwilno – Pan Dariusz Kolczyński oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno – Pan Tomasz Gnap. Udział tych Panów nie kończył się na samym powitaniu, gdyż w sportowym duchu walki brali oni udział z dobrymi wynikami w rywalizacji.

Sportowym emocjom dopisała słoneczna pogoda. Zawodnicy podczas pokonywania trasy mogli cieszyć się urokami miejscowości. Start trasy miał miejsce przy nadleśnictwie, gdzie udostępnialiśmy nasze obiekty edukacyjne. Dalej trasa biegła przez 200-letni bór sosnowy, w którym można było zobaczyć spały żywiczne oraz drzewa bartne. O godzinie 14:00 wraz z zawodnikami mogliśmy cieszyć się już z sukcesów podczas uroczystych dekoracji. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia. 


Informacja o zamówieniach publicznych

Szanowni Państwo,                                                                                                                

ze względu na postępujący proces elektronizacji zamówień publicznych, Nadleśnictwo Skrwilno uruchomiło Platformę Zakupową, która jest podstawowym narzędziem komunikacji z Wykonawcami w trakcie prowadzonych postępowań przetargowych zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2019r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 poz 2019 z późn. zm.)

Oznacza to, że cały proces ofertowania dla ww. postępowań prowadzony jest w sposób elektroniczny, gwarantujący zachowanie poufności oraz standardów bezpieczeństwa przekazu danych.

 

Jak to wygląda w praktyce:

  • Na stronie postępowania znajdą Państwo pełną dokumentację (SWZ, OPZ, wraz z załącznikami i inne niezbędne informacje dotyczące przedmiotu zamówienia),
  • Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól skłądających się na formularz, klikając przycisk "Złóż ofertę", prześlą Państwo ofertę do Zamawiającego,
  • Komunikacja między Zamawiającymi a Wykonawcami, publikacja komunikatów itp. odbywać się będzie za pomocą platformy,
  • W postępowaniach prowadzonych zgodnie z Prawem zamówień publicznych wymagane jest podpisanie oferty kwalifikowanym podpisem elektronicznym (czytaj więcej).

 

Dodatkowo, zawsze będą Państwo mogli monitorować nasze otwarte postępowania na stronie https://platformazakupowa.pl/.

Aby móc składać oferty, nie ma wymogu zakładania konta/rejestracji na platformie.

 

Pełen bezpośredni adres do profilu nabywcy Nadleśnictwa Skrwilno na platformie zakupowej:

https://platformazakupowa.pl/pn/lasy_skrwilno


Wyrwij się z miasta do lasu dzięki czaswlas.pl

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl, leśnego przewodnika turystycznego.

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski. – Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom - zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach - wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.

W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np:

  • parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód;
  • szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji;
  • ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy;
  • punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy;
  • miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.

 

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.

Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl. Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

 

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

 

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu.

 

 


KOMUNIKAT DYREKTORA RDLP W TORUNIU

w sprawie porzucenia beczek z nieznaną substancją chemiczną w lasach regionu

.

"Posadź sosnę na wiosnę"

Dzisiejsza akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Nadleśnictwo wraz z Powiatem Rypińskim rozdało dziś sadzonki sosny i świerka. Dbajmy wspólnie o środowisko.