Asset Publisher Asset Publisher

Ogłoszenie o naborze - specjalista SL ds. stanu posiadania

Nadleśnictwo Skrwilno ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko specjalisty SL ds. stanu posiadania

Termin składania ofert do dnia 9 stycznia 2023 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w plikach do pobrania poniżej.


OFERTA SPRZEDAŻY CHOINEK

Nadleśnictwo Skrwilno oferuje choinki świerkowe w sprzedaży detalicznej.

 

INFORMACJA

Uprzejmie informujemy, że w związku z prowadzoną inwentaryzacją drewna w nadleśnictwie, w dniu 30.11.2022r. kasa w biurze nadleśnictwa będzie nieczynna.

 

Środowisko przyrodnicze Ziemi Dobrzyńskiej

19 października br. spotkaliśmy się w Izbie edukacyjnej Nadleśnictwa Skrwilno, aby rozmawiać na temat przyrody naszego regionu. Była to szósta Konferencja o tej tematyce, której organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej oraz Gmina Skrwilno.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wód Polskich, Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, Samorządów, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, Nadleśnictwa Skrwilno oraz nauczyciele i uczniowie z naszego regionu. Wśród bloków tematycznych pojawiły się wystąpienia i prezentacje wyżej wymienionych delegatów. Nie zabrakło dyskusji i rozmów, chociażby na temat wspólnych możliwości wpływu na poprawę jakości środowiska naszego regionu.

Spotkania tego typu są niezwykle ważne aby wypracować i osiągnąć wspólne cele, ponieważ dobro przyrody regionu jest bliskie naszym sercom.


SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2022

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu informuje, że trwają przygotowania do Submisji Drewna Szczególnego – dębowego, która odbędzie się w dniu 20 października 2022 roku. Drewno przeznaczone do submisji pochodzić będzie z nadleśnictw: Dąbrowa, Golub Dobrzyń, Gołąbki, Osie, Lutówko, Miradz, Różanna, Runowo, Skrwilno, Szubin, Zamrzenica, Toruń, Woziwoda.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Ogłasza submisje drewna szczególnego - dębowego
w Nadleśnictwie Runowo

 

Wszyscy zainteresowani zakupem drewna z submisji, uprawnieni są do wstępu na plac ekspozycyjny drewna przy leśniczówce Nowy Dwór w dniach 13-19 października br. w godz. 7:00 – 15:00 oraz w dniu 20 października br. w godz. 7:00-10:00.

Termin składania ofert upływa w dniu 20.10.2022 r. o godz. 11:00.

Submisja (otwarcie ofert) rozpocznie się w siedzibie Nadleśnictwa Runowo; 89-421 Runowo Krajeńskie, Runowo Krajeńskie 55 w dniu 20 października 2022 r. o godz. 11:30.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

 

Szczegółowych informacji w sprawie Submisji Drewna Szczególnego udzielają:
- Aneta Wiśniewska – Specjalista SL (tel. 52 389 90 52)
- Adam Janik – Zastępca Nadleśniczego (tel. 600 453 630)
W celu dokonania oględzin wystawionego do sprzedaży drewno prosimy o kontakt:
- Karol Stranc – Leśniczy (tel. 668 449 592)
- Marcin Kania– Podleśniczy (tel. 600 453 061)

Materiały niezbędne do uczestnictwa w submisji dostępne będą od dnia 13.10.2022 r. w sekcji załączniki oraz w biurze Nadleśnictwa Runowo.

 


„NATURA OD KUCHNI”

O tym, że las daje nam pokarm wiedzą doskonale mieszkańcy Sumina. Bowiem 10 września Koło Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości zorganizowało piknik rodzinny w ramach programu "Natura od kuchni", który swoim patronatem objęły Lasy Państwowe.

 

Celem tego wydarzenia było propagowanie zdrowej żywności, dziczyzny oraz płodów runa leśnego. Na spotkanie przybyli przedstawiciele samorządów, społecznicy i mieszkańcy - zarówno Ci duzi, jak i mali. Nie mogło również nas tam zabraknąć. Pan Leśniczy Leśnictwa Kłuśno - Dariusz Mańkowski wraz z Podleśniczym - Maciejem Kalinowskim poprowadzili pogadankę na tematy przyrodnicze, związane z lasami naszego regionu oraz pracą leśników.

W trakcie imprezy odbyły się konkursy dla dzieci oraz degustacje kulinarne.

 

Pamiętajcie, że to co naturalne, musi być zdrowe!


UWAGA na nieuczciwych sprzedawców drewna!!!

Zbliża się okres zimowy i wiele osób myśli o zakupie drewna opałowego. Niestety zdarzają się oszuści.

 

Taka sytuacja miała miejsce na terenie powiatu lipnowskiego. Mieszkaniec gminy Tłuchowo nieświadomie zakupił kradzione drewno z terenu Leśnictwa Karnkowo. Jak ustaliła Straż Leśna kupujący nie żądał od sprzedającego dokumentów legalizujących pochodzenie drewna. W związku z tym został skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Lipnie. Mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 1000 zł i obowiązkiem zwrotu drewna do nadleśnictwa.

 

Uczulamy wszystkich kupujących drewno aby sprawdzali jego pochodzenie. Nadleśnictwo Skrwilno oferuje drewno opałowe w pierwszej kolejności dla konsumentów należących do lokalnych społeczeństw, w ilościach do 10 m3 dla jednego gospodarstwa domowego. By zakupić drewno i ustalić termin jego odbioru należy kontaktować się z miejscowym leśniczym.


Informujemy o akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

W dniach od 12 do 21 września 2022 na obszarze powiatu brodnickiego, rypińskiego, lipnowskiego, golubsko-dobrzyńskiego i innych przeprowadzona będzie akcja szczepienia lisów, polegająca na zrzutach szczepionek z samolotów poza obszarami zabudowanymi.
 
Mieszkańców okolicznych miejscowości prosimy o zastosowanie się do wskazówek.

GRZYBOBRANIE NA LEŚNEJ POLANIE 2022


83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dzisiaj przypada 83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Warto przeczytać o tamtych czasach, pełnych bólu i cierpienia.

"Z dziejów Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu 1925-2010" Polskie Towarzystwo Leśne, Oddział w Toruniu, czytamy:

"Już 1 września 1939 roku po godzinie 5. rano w lasy Nadleśnictwa Rytel wjechał podążający od strony Chojnic niemiecki czołg wojskowy. Kolejarze ze stacji Rytel w porę ustawili zwrotnicę na boczny tor. Pociąg się tam zatrzymał, a jego obsada rozproszyła się. W krótkiej potyczce udział wzięli robotnicy leśni i tartacznicy z Rytla. I tak się zaczęło..."

"A leśnicy? Ci młodsi z wojskową przeszłością zorganizowani byli w grupach Przysposobienia Wojskowego Leśników i objęci programem zadań przewidzianych na wypadek agresji. Niektórzy z nich zostali przeszkoleni w zakresie służby wywiadowczej i dywersyjnej na zapleczu jednostek operacyjnych wroga."

"...uchodzący przed wrogiem pracownicy nadleśnictw ukrywali w przygodnych miejscach (najczęściej zakopywali) broń i akta, a sami - w miarę istniejących możliwości i środków - wracali z rodzinami do opuszczonych osad , gdzie czekał na nich nieznany, z reguły tragiczny los. (...) Z liczącej 272 nazwiska, niepełnej listy pomordowanych leśników i robotników leśnych Pomorza i Kujaw, aż 126 zginęło w jesieni 1939 roku."


Dzień Leśnika

Lipiec i sierpień w Nadleśnictwie Skrwilno to miesiące dużych zmian kadrowych.

     Dnia 28 lipca 2022 roku odbyły się uroczyste obchody Dnia Leśnika podczas, których Nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno podziękował pracownikom i ich rodzinom za pracę na rzecz Polskich Lasów i Polskiej Przyrody oraz złożył życzenia dalszych sukcesów. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Skrwilno. Podczas obchodów podziękowano również pracownikom odchodzącym na emeryturę w 2022 roku.


     Wśród osób tych znalazł się Pan Zygmunt Kazimierz Klimowski - Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno. Pan Zygmunt w ubiegłym roku został wyróżniony przez Dyrektora RDLP w Toruniu przez nadanie Kordelasa Leśnika Polskiego. Swoją karierę w lasach rozpoczynał w roku 1977 jako stażysta i podleśniczy w Nadleśnictwie Czersk. Do Skrwilna przybył w roku 1978 i pracował jako podleśniczy, p.o. leśniczego Lasów Niepaństwowych, adiunkt, nadleśniczy terenowy, a następnie inżynier nadzoru. Od 2012 roku został Zastępcą Nadleśniczego i pełnił tę funkcję do dnia dzisiejszego. Praca na tym stanowisku polegała na kierowaniu działem gospodarki leśnej oraz nadzorze nad prawidłowym funkcjonowaniem leśnictw. Pan Zygmunt miał swój udział we wdrażaniu informatyzacji w LP i jako instruktor dzielił się swoją wiedzą w tym zakresie z innymi. Był inicjatorem wielu prac i opracowań jak np. książkowa „Historia Nadleśnictwa Skrwilno”, czy też udział w pracach Rady Programowej do „Głosu Lasu”. Brał również udział w konsultacjach w sprawie wykorzystania blaszki Bitterlicha podczas weryfikacji metody porównawczej szacunków brakarskich. Jest autorem wielu publikacji nt. gospodarki leśnej oraz współtwórcą filmów instruktażowych dotyczących hodowli lasu.


     Pan Jacek Borowski w Nadleśnictwie Skrwilno pracował od roku 1978, a na stanowisku leśniczego Leśnictwa Urszulewo od 1985 roku. Przez ten czas wychował kilka pokoleń leśników, odkrywając przed nimi tajniki zawodu leśnika. Leśniczy od lat 90. prowadził doświadczenia i obserwacje samosiewów sosnowych i upraw pochodzących z odnowień naturalnych. Obecnie ilość tych odnowień w L. Urszulewo wynosi 20 ha. Był pracownikiem zdyscyplinowanym oraz dobrym organizatorem posiadającym odpowiedni zasób wiedzy fachowej potrzebnej na zajmowanym stanowisku. Jest członkiem Związku Leśników Polskich w RP a także jest radnym powiatowym. Pełnioną funkcję radnego traktuje jako sposobność do kształtowania owocnej współpracy między nadleśnictwem a samorządem oraz działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy lokalnej społeczności. Dzisiaj jednym z jego hobby jest hodowla gołębi pocztowych. Gołębie hodowali już jego dziadkowie – jeden z nich był opiekunem gołębi w wojsku. Lista mistrzowskich osiągnięć podopiecznych jest bardzo długa.


     Pan Grzegorz Plichta pracował w Nadleśnictwie Skrwilno od 1980 roku. W tym czasie był kierowcą oraz pracownikiem gospodarczym. To dzięki jego pracy teren wokół Nadleśnictwa zawsze wyglądał ładnie i cieszył oko. Można powiedzieć, że był ogrodnikiem, pielęgnującym ogród jak własny – koszenie trawników, strzyżenie żywopłotów, formowanie drzew i krzewów. Pan Grzegorz zapewniał zawsze ciepło w biurze ale także wprowadzał ciepłą atmosferę. Wiązało się z tym ciężka praca i przygotowanie dużych ilości drewna opałowego. Sumiennie i sprawnie wykonywał bieżące prace konserwatorskie, na terenie biura.


     Pan Wiesław Jastrzębski od roku 1984 był kierowcą ciągnika. Wszyscy wiemy, że to ciężka praca. To setki kilometrów pokonanych przez ten czas na maszynie. Dzięki Panu Wiesławowi na zaoranych terenach lasy dostawały początek swojego życia. To także wykonywane opryski na szkółce leśnej oraz duże ilości zrywanego drewna i jego załadunków. Praca Pana Wiesława w ostatnich latach to także zrealizowane inwestycje drogowe oraz ich utrzymanie w należytym stanie. Pomimo ciężkiej pracy Panu Wiesławowi zawsze towarzyszył dobry humor w pracy.


     Na stanowisku Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Skrwilno witamy Pana Arkadiusza Fischera. Z Panem Arkiem mieliśmy okazję pracować przez wiele lat. Jesteśmy przekonani, że dalsza współpraca będzie owocna. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

 


XIV Mistrzostwa Polski Nordic Walking w Skrwilnie

Za nami kolejna wielka impreza sportowa Nordic Walking w Skrwilnie.

9 lipca 2022r. do naszej miejscowości przybyło wielu zawodników z całej Polski aby zmierzyć się z trasą kijkarską oraz wziąć udział w dobrej zabawie. Rywalizacja odbywała się na dystansach 5 km, 10 km oraz półmaratonu. Miasteczko zawodów zlokalizowane było przy biurze nadleśnictwa. Tu również odbywały się starty i zakończenie wydarzenia. Imprezę tego dnia tradycyjnie rozpoczęli wspólnie gospodarze terenu - Wójt Gminy Skrwilno Pan Dariusz Kolczyński oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Skrwilno Pan Tomasz Gnap, biorący również udział jako zawodnicy.

Imprezę należy uznać za bardzo udaną, czego dowodem są zadowolone twarze naszych gości. Dziękujemy za świetną atmosferę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

 


Nowe zasady dla lasów wokół miast

Lasy Państwowe podejmują ważne kroki w kierunku usystematyzowania problemu lasów wokół dużych miast. I tych terenów, wobec których wyrażane są oczekiwania zmniejszenia pozyskiwania drewna, rozwoju infrastruktury rekreacyjnej czy organizacji imprez masowych. Decyzja wydana przez kierownictwo LP wskazuje na potrzebę wyznaczania takich terenów i modyfikowania zasad ich zagospodarowania.

Wytyczne nie wprowadzają nagłej rewolucji. Wskazują drogę, której ostateczny finał można nastąpić na etapie tworzenia 10-letnich planów urządzenia lasu dla nadleśnictwa. Na etapie tworzenia planu można wypracować takie rozwiązania, które zadowolą wszystkich interesariuszy gospodarki leśnej. Rozwiązania będą miały swoją rangę, gdyż każdy plan zatwierdza się na poziomie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Leśnicy konsekwentnie podchodzą do problemu lasów na obszarach zurbanizowanych. Świadczy o tym fakt, że elementy zarysowane w zarządzeniu zostaną zapisane w najważniejszych instrukcjach gospodarczych Lasów Państwowych. Zyskają przez to rangę kanonu prowadzenia gospodarki leśnej.

Zasady gospodarowania w takich lasach stawiają jako priorytet ich trwałość, bezpieczeństwo odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych. Co ważne – nie sprowadzą lasów do roli podmiejskich parków czy niedostępnych dla rekreacji rezerwatów. W takich lasach nadal będą realizowane prace leśne, ale w sposób jak najbardziej zindywidualizowany, z minimalnym udziałem zrębów.

Nowe regulacje będą wchodziły stopniowo wraz z nowymi planami urządzenia lasu. Każdego roku plany powstają dla ok. 40 nadleśnictw (10% w kraju). Jednak z określaniem granic „lasów o zwiększonej funkcji społecznej” nadleśnictwa nie będą musiały czekać aż obecne plany wygasną. Zarządzenie dyrektora generalnego wchodzi w życie od 1 września br. i już wówczas można rozpocząć wytyczanie nowej kategorii lasów.

 

Nowa kategorialasy o zwiększonej funkcji społecznej
Celowo nie mówimy o lasach „miejskich” czy „podmiejskich”, gdzie koncentrują się społeczne oczekiwania. Niekiedy chodzi również o intensywnie odwiedzane lasy na wsi czy w okolicach wypoczynkowych. W tej kategorii będziemy ujmować:
- lasy intensywnie użytkowane rekreacyjnie,
- tereny leśne w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków wypoczynkowych,
- lasy uzdrowiskowe w strefach A i B (w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych).

Jak wyznaczymy te obszary?
Obszary lasów o zwiększonej funkcji społecznej wyznaczą nadleśnictwa. Wytyczne Dyrektora Generalnego LP wskazują także na możliwość szerszej partycypacji strony społecznej. Chodzi o płaszczyznę wymiany informacji o lasach i wzajemnych potrzebach, ale i obowiązkach względem zachowania lasów dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. W ostatecznym rozwiązaniu, na etapie tworzenia planu urządzenia lasu, mogą powstawać tzw. zespoły lokalnej współpracy.
– na etapie tworzenia planu można będzie wyodrębnić tzw. gospodarstwo specjalne, czyli wydzieloną grupę lasów, dla których wskazane zostaną odrębne reguły zagospodarowania;
– tam, gdzie lasy są wyjątkowo chętnie odwiedzane, możliwy będzie dodatkowy podział na strefę intensywnego oddziaływania (wytyczne obligatoryjne) i strefę zrównoważonego oddziaływania (gdzie wytyczne będą fakultatywne).
Wytyczanie obszarów nie będzie schematyczne (np. odległość od granic miasta itp.). Również nie w każdym nadleśnictwie zaistnieje potrzeba ich wytyczenia.

Priorytety
Lasy na obszarach zurbanizowanych to nie przyszłe parki podmiejskie ani rezerwaty przyrody, które znacznie ograniczają możliwości rekreacyjne. Będą nadal zagospodarowywane. Najistotniejsze w lasach o zwiększonej funkcji społecznej będą kwestie:
- zachowania trwałości lasu,
- bezpieczeństwa publicznego i pożarowego,
- krajobrazowe.
Następstwem tych ostatnich mają być takie zasady gospodarowania, które nie powodują nagłych zmian w krajobrazie.

Zasady gospodarowania
Przede wszystkim jak najbardziej elastyczne podejście do kwestii zagospodarowania, sprowadzające się wręcz do myślenia kategoriami pojedynczych drzew i ich grup. Uwzględnianie różnorodnego charakteru potrzeb społecznych.
- ograniczenie stosowania zrębów zupełnych i preferowanie rębni złożonych (długotrwała przemiana pokoleń, nie skutkująca jednorazowym odsłanianiem powierzchni),
- zabiegi gospodarcze nakierowane na poprawę stanu zdrowotnego i zróżnicowanie struktury,
- nacisk na odnowienia naturalne,
- terminy wykonywania prac w okresie minimalnego ruchu rekreacyjnego.

Inne tematy wskazane w wytycznych
- zintensyfikowanie zagospodarowania turystycznego i jego promocja;
- priorytet bezpieczeństwa publicznego (pożarowe, upadki martwych drzew);
- współpraca (z samorządami, społecznościami lokalnymi i in.) oraz informacja i konsultacje.


Ogłoszenie o naborze - referent ds. obsługi sekretariatu i administracji

Nadleśnictwo Skrwilno ogłasza nabór zewnętrzny na stanowisko Referent ds. obsługi sekretariatu i administracji.

Termin składania ofert do dnia 15 lipca 2022 r.

Szczegółowe informacje znajdują się w plikach do pobrania poniżej.


17.06.2022r. - dzień wolny od pracy

Uprzejmie informujemy, że w dniu 17.06.2022r. nadleśnictwo będzie nieczynne.

 

Zapraszamy do kontaktu 20.06.2022r.


Konkurs fotograficzny "Las w skali makro"

Jest nam niezmiernie miło przedstawić zwycięskie prace w konkursie fotograficznym pt. "Las w skali makro":

 

1. Ślimak winniczek (Helix pomatia) - autorka Oliwia Maciakiewicz z LO im. R. Traugutta w Lipnie.

2. Miodunka ćma (Pulmonaria obscura) - autor Kacper Kwiatkowski z ZS nr 1 w Rypinie.

3. Żaba trawna (Rana temporaria) - autorka Oliwia Szlosowska z ZS w Skępem.

4. Przeplatka atalia (Melitaea athalia) - autorka Klaudia Bartkowska z ZS nr 1 w Rypinie.

5. Kos (Turdus merula) - autor Radosław Drozdowski z ZS Technicznych w Lipnie.

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 27 maja br. w Izbie edukacyjnej nadleśnictwa. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i autorskich prac.


#100drzewNa100lat - 100 drzew na 100 lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych

21 kwietnia ramię w ramię ze strażakami z PSP Rypin, OSP z terenu powiatu rypińskiego, przedstawicielami Gminy Skrwilno, emerytowanymi leśnikami oraz nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół w Skrwilnie sadziliśmy drzewka na przygotowanej powierzchni w Leśnictwie Okalewo.
 
Celem, który przyświecał temu wydarzeniu było upamiętnienie 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i odsłonięcie postawionej tam tablicy. Wspólnie posadziliśmy 5 tysięcy dębów, na łącznej powierzchni 0,64 ha.
 
Również z tej okazji przekazaliśmy druhom sadzonki drzew aby jako symbol zostały posadzone przy jednostkach straży.
 
Dziękujemy za wspólną akcję i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Konkurs fotograficzny dla szkół średnich

Nadleśnictwo Skrwilno ogłasza konkurs fotograficzny pt. "Las w skali makro".

Konkurs jest dedykowany dla uczniów szkół średnich z terenu naszego nadleśnictwa. Aby wziąć w nim udział należy wykonać zdjęcie przedstawiające gatunek leśnego zwierzęcia lub rośliny i przesłać na adres nskrwilno.konkurs@gmail.com , podpisując fotografię zgodnie z instrukcją zamieszczoną w regulaminie.

Dla zwycięzców atrakcyjne nagrody! Zapraszamy do udziału.


Zakup lasu i gruntów przeznaczonych do zalesienia

 

Wydarzenia czerwcowe

Czerwiec to miesiąc cieszący się największym zainteresowaniem edukacją przyrodniczo-leśną. Jest to również czas, w którym najczęściej uczestniczymy w wielu wydarzeniach społecznych. Jedne z głównych, podczas których mogliście nas spotkać na stoisku promocyjnym to "Dni Powiatu Rypińskiego", które miały miejsce 4 czerwca br. oraz "Piknik z Produktem Polskim", który odbył się dnia 11 czerwca br. W tych dniach rozdaliśmy wiele sadzonek drzew leśnych oraz służyliśmy swoją wiedzą i poradą. Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia podczas kolejnych wydarzeń!